Veba nedir ve veba nasıl tedavi edilir?

Veba nedir ve veba nasıl tedavi edilir?

Veba nedir ve veba nasıl tedavi edilir?
Bulaşıcı ve kara ölüm adıyla anılan bir hastalıktır. Birçok hastanın teşhisi koyamadığı ve önemsemediği gizliden vücudu saran bir mikrop ne olduğunu anlamadan tedavinin mümkünsüz olduğu bir durum.

VEBA HASTALIĞI NEDİR?
Antik çağlardan beri tanınan bulaşıcı bir hastalıktır. Diğer bir adı ” Kara Ölüm” dür. Avrupa nüfusunun büyük bir kısmı bu hastalık yüzünden kaybetmiştir. Veba hastalığı bulaşıcı ve öldürücü bir hastalık olarak bilinmektedir. İnsanlara farelerden bulaştığı düşünülen bu hastalık aslında pirelerden yayılan bir hastalıktır. Fareler taşıyıcı olarak bu hastalığın kurbanı olmuşlardır. Hastalık sırasında çok miktarda fare ölümleri gerçekleşmiştir. Ölü fareler ile temasta bulunan insanların pire ısırması sonucu hastalığa yakalanmış oldukları araştırmalar ile tespit edilmiştir. Bu hastalık sadece insanları öldürmüyor. Hastalık, bulaştığı hayvanların ölümüne de sebep olmaktadır.

VEBA HASTALIĞI BELİRTİLERİ
Veba hastalığı bulaştıktan sonra ilk belirtilerini 2 – 8 gün içinde vermektedir. Veba’nın belirtileri arasında kişide ateş, titreme, kusma, ishal, dilde renginde meydana gelen koyulaşma, baş, sırt, kasık ve eklem ağrıları, lenf bezlerinde meydana gelen şişlik, burunda kanama, kan tükürme, nefes almada zorluk, halsizlik ve deride oluşan lekeler bulunmaktadır.

VEBA HASTALIĞI TEDAVİSİ
Veba hastalığı günümüzde artık tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalık erken aşamada teşhis edilirse çeşitli antibiyotikler ve aşılar ile tedavi edilebilir. Hastalığa neden olan bakteri vücudumuza girdiği andan itibaren vücuda zarar vermeye başlar. Bundan dolayı belirtiler fark edilir edilmez hemen doktora başvurulmalıdır. Hastalıkta geç kalınması durumunda birtakım organlar kaybedilebilir hatta kişi hastalıktan ölebilirde. Hastalıktan korunmanın en güzel yolu hastalığın bulaşmasına neden olan pirelerin yaşadığı yerlerden ve hayvanlardan uzak durmalıdır. Çevre daima temiz olmalı, güneş gören yerler tercih edilmelidir ve en önemlisi veba hastalığı taşıyan kişi ve hayvanlar ile temastan kesinlikle kaçınılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz