Turner Sendromu Ve Tedavisi

Turner Sendromu Ve Tedavisi

Turner Sendromu Ve Tedavisi

Turner Sendromu Kız Bebeklerde Boy Kısalığına neden oluyor.Turner sendoromunun en tanınan belirtilerinden biri boy kısalığına sebeb olması .Bu sendrom kız çocuklarında görülürken doğumsal faktörlerden dolayı ortaya çıkıyor.Örneğin x kromozom eksikliği bu sendromu tetikliyor.Kız bebeklerde yapısal bozukluluklar ortaya çıkıyor.

bebek sağlık

Halk arasında bu sendromun bilinmemesi aslında doktorlarında bu sendroma ve konularına hakim olamamasından kaynaklanıyor.Ve kız bebekler için ciddi bedensel fonksiyon bozukluklarına neden oluyor.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Doktor. Filiz Tütüncüler Hanımefendinin kurduğu derneğin bu sendromu tanıtmak gayesiyle bu sendrom hakkında dernek açtıklarını belirtti.

bebek sağlık

Bebeğinizin boyu kısaysa dikkat edin

Dr.Tütüncüler  bu hastalığın bebeklik döneminin ilk aşamasında bebeğin boyunun kısalığıyla farkedilebilindiğini söyledi ve kız bebeklerin gelecek dönemlerinde birçok hastalığa maruz kaldıklarını söyledi.Bu hastalıklardan bazıları şunlar:

Hormon azlığı,iskelet sistemi,böbrek,kalp,yumurtalıklar gibi uzuvlarda yapısal bozukluklar,hamile kalamama,adet görememe,gelişememe,boy kısalığı…

bebek sağlık

Turner Sendromu Ve Tedavisi:

Bu senroma maruz kalan kişiler hayatlarını hormon tedavisiyle normal düzeyde sürdürebilmelerine rağmen zamanında önlem alınmassa boy kısalığı gibi etkileri bir ömür turner sendromu ile sizinle birlikte oluyor.Turner Sendromu Ve Tedavisi için şart olan erken teşhis.

Bu sendromun takibi için erken teşhisin konulabilmesi için çocuk endokrinolojisi tarafından muayene ve tedavi daha sonra takip edilmesi gerekiyor.

bebek sağlık

Toplum bilinci için bu hususu yayın…gelecek nesillerimiz bu hastalığa esir bırakılmasın.Toplumu bilinçlendirmek ve bilinçli sosyal bir toplum olabilmek dileğiyle.

Unutmayalımki kız çocukları bizim için değerlidir,onlar anne eş ve çoğu zaman en sağlam destekçilerimizdir.Kadınlar insandır bizler ise insanoğluyuz.Kızlarımıza sahip çıkalım.Kız bebeklerimizi bu sendroma terk etmeyelim.Çünkü onlar inşaALLAH ilerde siz erkeklere iyi bir anne iyi bir eş olacak.Onları bu hastalığa terk etmek en büyük ihanet olacaktır onlara.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.