Trigeminal Nevralji Nedir?

Trigeminal Nevralji Nedir?

Trigeminal Nevralji Nedir?

Yüz bölgesinde ani olarak ortaya çıkan, saniyeler gibi çok kısa süren, genellikle elektrik çarpması şeklinde tariflenenağrılardır. En önemli özelliklerinden birisi de yüzde belirli bölgelerin uyarılması (dokunma, soğuk rüzgar, diş fırçalama, esneme gibi) ile tetiklenebilir olmasıdır.

Nedenleri Nelerdir?

Büyük çoğunda kesin bir neden gösterilemez. Ancak bir kısmında beyin sapı tümörleri, trigeminal sinire bası yapan genişlemiş damar varlığı, MS plakları gibi nedenler hastalığa yol açabilmektedir.

En Sık Şikayetler Nelerdir?

Temel şikayet yüz bölgesinde, özellikle de üst ve alt çene bölgesinde ortaya çıkan çok kısa süreli, vurup kaçan ağrıdır. Bu ağrılar günde pek çok kereler tekrarlanabilmektedir. Soğuk rüzgar, dokunma, diş fırçalama gibi nedenler ağrıyı uyarılabilir. Ancak uyarıcı olmadan da ağrılar olabilmektedir. Sıklıkla çene bölgesinde olması nedeniyle dişlerden kaynaklandığı zannedilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis hastanın anlattığı tipik ağrı bilgisi ve muayene ile konulur. Ancak neden olabilecek diğer durumların dışlanması amacıyla MR görüntülenmesi yapılmalıdır.

Tedavi Nasıl Yapılmaktadır?

Neden olan bir durum var ise öncelikle bunun tedavisi gerekir. Aksi takdirde öncelikli olarak ilaç tedavisi yapılır. Dirençli hastalarda duruma göre sinir bloğu, elektrik ile sinirin harap edilmesi (RF termokoagulasyon) yöntemleri uygulanabilmektedir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Ağrıyı uyarabilecek durumlardan kaçınmak önemlidir.

-Klima, cereyan maruziyeti gibi durumlardan sakının,

-Çok soğuk ya da sıcak gıdaları tüketmemeye özen gösterin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz