Stresle Savaşan 9 Besin

Stresle Savaşan 9 Besin

Gerginlik ve stresin yemek düzenimizi bozduğunu çok kereler fark etmişizdir. Peki, bu etki-tepkiyi tam tersine çevirmeye ne dersiniz? Doğru besinlerle huzursuzluk ve huzursuzluğun sebep olduğu semptomlardan kurtulabiliriz.

1 Bitter Çikolata

Bitter Çikolata sakinleştirici etkisi herkesçe kabul gören flavonoid ve ruh halinizi pozitif yönde etkileyen fenetilamin maddeleri içermesi sebebiyle sizi daha mutlu bir insan yapıyor. Kakao yüzdesi daha fazla olan çikolataları tercih edin, etkisini daha güçlü hissedin.

2 Light Süt

Meğer bir bardak ılık sütün sakinleştirici etkisi varmış. Bir araştırmaya göre günde 4 bardak süt içen kadınlar, bir bardak süt içen kadınlara göre stresin sebep olduğu PMS semptomlarına çok daha az yakalandılar.

3 Yulaf Ezmesi

Karbonhidratlar, vücudun mutluluk verici seratonin hormonu üretmesini sağlar. Muhtemelen bu yüzden çoğumuz endişeli ve stresli olduğumuzda yemek yemek istiyoruz. İşte tam bu noktada sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını seçmek çok önemli. Yulaf ezmesi yüksek oranda lif içeriyor. Bu da vücudun onu yavaş ve sağlıklı bir şekilde sindireceği anlamına geliyor. Vücut bu süreçte seratonin salgılamaya devam edecek ve siz de kendinizi daha uzun süre iyi hissedeceksiniz. Bir yandan da kandaki şeker oranın hızlı yükselmesine karşı kendinizi korumuş olacaksınız.


4 Somon Balığı

Araştırmalar somon balığında yüksek oranlar bulunan omega 3 yağ asitlerinin seratonin seviyesini yükselterek stresi azalttığını gösteriyor. Omega 3 açısından zengin bir diyet endişe hormonları kortizol ve adrenalin üretimini en aza çekiyor.

5 Ceviz

Yüksek adrenalin seviyesine bağlı olarak kalbi çok çalışan kişilerde tansiyonu düşürmeye yarayan ceviz aynı zamanda güçlü bir antioksidan. ABD İlaç ve Gıda Dairesi günde en az birkaç tane ceviz yenilmesini öneriyor.

6 Ayçiçeği Çekirdeği

İyi bir folik asit kaynağı olan çekirdek mutluluk verici bir beyin kimyasalı olan dopamini üretimine yardımcı olur.

7 Ispanak

Ispanak gibi magnezyum açısından yeşil sebzeler vücudun strese karşı tepkisini artırarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

8 Yaban Mersini

Yaban Mersini içerdiği antioksidanlar sayesinde kortizon gibi stres hormonlarının etkisini yok ediyor.

9 Papatya Çayı

İçerdiği flavonoid sayesinde yatıştırıcı etkisi olan Papatya Çayı rahatlamanızı ve düzenli bir uyku uyayabilmenizi sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.