Soya Unu Nerede Satılır, Fiyatı Ne Kadar, Faydaları Nelerdir?

Soya Unu Nerede Satılır, Fiyatı Ne Kadar, Faydaları Nelerdir?

Soya unu, kavrulmuş soya fasulyelerinin öğütülüp toz haline getirilmesiyle elde edilir. Protein, demir, B vitaminleri ve kalsiyum deposudur ve soya unu ile yapılan hamur işleri çok lezzetlidir. Piyasada satılan soya unları yağlı ve yağsız olmak üzere iki formdadır. “Yağsız” soya unu protein ve kalsiyum açısından biraz daha yüksek değerlere sahiptir. Soya ununun her iki çeşidinin de sağlığa çeşitli yararları vardır.

Soya unu nerede bulunur, nerden temin edilebilir?

  1. Gittigidiyor internet sitesi
  2. N11 internet sitesi
  3. Memlekettengelsin internet sitesi
  4. Büyük marketlerde
  5. Hepsiburada internet sitesinde
  6. Sanalpazar internet sitesinde

1 kilo soya ununun fiyatı 11,90 TL’dir.

Kalp hastalığı riskini azaltıyor

Soya unu kalp hastalığı riskini azaltabilir. 1999 yılında, “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi”  soya proteini ve koroner kalp hastalığı riski üzerine araştırma gerçekleştirdi. Araştırma düşük doymuş yağ ve düşük kolestrolden oluşan beslenme programına soya proteinin dahil edilmesinin, kan kolesterol düzeylerini düşürerek, koroner kalp hastalığı riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Düzenli olarak soya ürünleri tüketmek, kolesterol ve doymuş yağ oranı yüksek gıdalar yerine soya unu ve diğer soya ürünlerini kullanmak, LDL kolesterol seviyenizi düşürmede önemli rol oynar. Soya unu, protein açısından zengin yapısı sayesinde kas inşaasına yardımcı olup, kaslarınızı korur.

Hindistan Cevizi Unu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Soya unu glutensizdir

Soya unu glutensizdir; Bu durum soya ununu glutene duyarlı bireyler için mükemmel bir alternatif yapar. Gluten hamura elastikiyet katan, ve makarnayı, ekmeği, hamur işlerini rahat çiğnenebilir konuma getiren maddedir. Glutene duyarlılık, ağız yaraları, bulantı ve kusma, hazımsızlık, şişkinlik, ishal ve kronik yorgunluk dahil çeşitli belirtilere neden olabilir. Soya unu ise glutene duyarlı bireylerde bu tarz rahatsızlıklara yol açmaz.

Soya unu menopoz dönemindeki kadınlar için de çok faydalıdır. Menopozda yaşanan sıcak basması, gece terlemeleri, sinirlilik ve depresyon gibi belirtileri azaltabilir. Bu ürün doymuş yağ oranı düşük yapısı sayesinde, doğru bir diyet  programıyla kombinlenerek ideal vücut ağırlığını korumaya ve kalp sağlığını sürdürmeye yardımcı olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, yapılan klinik çalışmalar sonucu, günde yüksek miktarda 20-60 gram diyet soya proteini tüketen menopoz sonrası kadınların, az miktarda diyet soya proteini tüketen kadınlardan, sıcak basması, gece terlemesi vb menopoz belirtileriyle daha az karşılaştıkları tespit edildi.

Soya Kıyması Nedir, Nerede Satılır? Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.