web analytics

Sonsuza kadar zayıf kalmak mı istiyorsunuz! İşte püf noktaları

Sonsuza kadar zayıf kalmak mı istiyorsunuz! İşte püf noktaları

Sonsuza kadar zayıf kalmak mı istiyorsunuz! İşte püf noktaları
Modern yaşam, bize sunduğu kolaylıkların yanı sıra sağlığımız için çoğu zaman zararlı olan rahatsızlıklara neden oluyor. Modern hayatın beraberinde getirdiği sorunlardan biri de şişmanlık.

Teknolojik ilerlemeler, yapay lezzet katıcılar, renklendiriciler bize besinleri daha cazip bir şekilde sunarken hareketsizlik ve katkı maddeleriyle giydirilmiş kilo aldırıcılar sayesinde zayıf kalamıyoruz. Bu da beraberinde birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Bunun farkına vardığımızda ise kilolardan kurtulmak için çeşitli çareler arıyor, diyetler, egzersizler yapmaya başlıyor sıkıntılı bir süreçten sonra bunu başarsak ta koruma konusunda maalesef çözümsüz kalabiliyoruz.

Zayıf ve ideal kiloda kalmanın aslında uzun yaşamın da bir anlamda garantisi olduğunu unutmadan size sağlıklı beslenme ve aynı kiloda kalmak için birkaç püf noktası hatırlatalım;

-Yemeğinizin keyfine varın; tadını, kokusunu, dokusunu iyice hissedin. Yemeği keyfine vararak yediğinizde daha seçici olmaya başlayacak, atıştırmış olmak için yeme huyunuzun kendiliğinden kaybolmasına sağlayacaktır.

– Günün hangi saatinde ne yediğinize dikkat edin

Abur cubur yemeyi genel alışkanlık haline getirmeyin. Ayakta atıştırmak yerine masaya oturmayı, yeterli su içmeyi televizyon karşısında yemek yememeyi alışkanlık haline getirin.

-İyi bir kahvaltı yapın

Güne iyi ve sağlıklı başlamak için iyi bir kahvaltı yapmak gereklidir. Çünkü kahvaltıyı atladığınızda beyniniz kalorisi yüksek yiyeceklere göz diker ve gün boyunca atıştırmak zorunda hissedersiniz. Bu nedenle iyi bir kahvaltı yapmadan güne başlamamalısınız.

-Kahvaltınızı tatlı bir şeylerle bitirin

Sabahları kahvaltınızı tatlı bir şeylerle bitirin. Yapılan araştırmalarda tatlı yiyenler gün içinde daha az kalori tüketmeye meyilli oldukları ortaya çıktı.

-Dondurucunuzu sebzelerle doldurun

Taze sebzeler doğal ve besleyici yiyeceklerdir ancak dondurulmuş sebzeler de iyi birer seçenektir. Kısa zamanda çözülen dondurulmuş sebzeler besleyiciliklerini korur ve sizin için pizza sipariş vermekten çok daha sağlıklıdır.

Bu nedenle tıpkı anneleriniz gibi mevsim bitişlerinden önce mevsim sebzelerini temizleyin ve dondurucunuzda stoklayın.

-Her gün düzenli olarak 30 gram lif alın

Kilo verme sürecinde lif almak önemlidir ancak diyetiniz bittikten sonra ideal kilonuzu korumak için de lif almaya devam etmelisiniz.

Yapılan bir araştırmada her gün düzenli olarak 30 gram lif tüketen insanların 3 ay sonunda kilo vermekte çok daha başarılı olduğu saptanmıştır.

-Gazlı içecekler ve koladan uzak durun

Kola ve gazlı içecekleri şekerli su gibi görebilirsiniz. Bir bardakta 240 kalori vardır ve 18 çay kaşığı şeker içerir ve günümüzde obezitenin en büyük nedenlerinden biridir.

Bu nedenle susadığınızda susuzluğunuzu öncelikle suyla gidermelisiniz. Eğer başka şeyler içmek istiyorsanız çay ve kahveyi tercih edebilirsiniz.

Bu Yazıyı Begenin
Sosyal Ağlarda Paylaşın

Etiketler:

Yorum Yaz

Devamını oku:
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu Adaçayı Gargara Tarifi

Adaçayı, geçmişten günümüze yüzlerce...

Tavuk Hazırlarken Dikkat! Ufak Bir Dikkatsizlikle Gıda Zehirlenmesi Yaşayabilirsiniz

Tavuk Hazırlarken Dikkat!...

Kuru, Çatlamış Ayakları Düzeltmenin 6 Yolu

Mesele kuru, çatlamış...

Depresyon Tedavisi için 5 Bitki

Psikolojik tedaviye ek...

Kapat