Sol Kol Ağrısı – Hemen Endişelenmeyin

Sol Kol Ağrısı – Hemen Endişelenmeyin

Kol ağrısından şikayetçi olan insanlar genellikle dirsek ve omuz arasındaki bir bölgeyi kastederler. Ama sol kol ağrısı olduğunu söyleyen birisinde bu ağrı genellikle göğüse, boyuna ya da omurgaya yayılmıştır. Sebebi, bu bölgedeki yoğun sinir, kas dokuları ve büyük damarlardır.

Sol kol ağrısına sahip insanlar genelde endişelenirler, çünkü sol kol ağrısı genellikle kalp problemi ile ilişkilendirilir. Ama çoğu zaman, başlangıçta panik yapmanıza gerek yoktur. Fakat, sol kolda ağrıya eşlik eden diğer belirtileri de bulup altta yatan nedeni ortaya çıkarmanız gerekir.

Sol Kol Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Sol kol ağrısına neden olan birçok problem vardır. Hastalıklar, duygusal durum, ilaçlar vs. gibi birçok neden sol kolda ağrı sebebi olabilir. Bu sebepten dolayı bir hekim yardımı almanız daha uygun olacaktır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Kolunuzda ciddi kırmızılık ve şişme varsa, ağrı uzun süredir devam ediyorsa, kanama varsa ya da ağrı aniden ve yoğun bir şekilde gelmişse tıbbi bir yardım almak çok önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kol ağrısı için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Sol Kol Ağrısı Nedenleri

Sol kol ağrısının başlıca nedenleri şunlardır:

Kalp Rahatsızlığı
Sol kol ağrısının en ciddi nedenlerinden birisi kalp problemidir. Anjina hastası olanlar genelde göğüslerinden omza ve sol kola yayılan bir ağrı hissederler.

Daha ciddi durumlarda kalp krizleri sol kol ve göğüste ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı göğüste sıkışma ve daralma gibi, kolda ise batma gibi hissedilir. Eğer bu ağrı aniden geldiyse ya da çok şiddetliyse kesinlikle bunu ciddiye almak gerekir. Eğer kol ve göğsünüzdeki ağrıya baş dönmesi, mide bulantısı veya aniden gelen bir bitkinlik eşlik ediyorsa, hemen bir yardım alın.

Stres
Stres sol kolda ağrı ve sıkışmaya neden olabilir. Eğer son zamanlarda aşırı stres altındaysanız, stres kendisini fiziksel bir belirti olarak ortaya çıkarıyor olabilir. Kronik stresin neden olduğu koldaki hafif ağrı, sonraları daha şiddetli bir ağrıya dönüşebilir.

Ayrıca, panik atak da göğüste ve kolda sıkışmaya ve ağrıya neden olabilir. O anda kalp krizi ile karıştırılabilir. Panik atak ağrıya ek olarak hızlı nefes alıp vermeye ve tehlikeli derecede kalp atışının hızlanmasına neden olur.

Dolaşım Bozukluğu
Kan dolaşımının kötüleşmesi de kol ağrısına neden olabilir. Sol kol sağ kola göre daha fazla etkilenir. Bunun sebebi vücuttaki kan dolaşımının yönüdür. Ama eğer dolaşım bozukluğu problemi varsa bütün vücudunuz etkilenecektir.

Eğer parmaklarınız çabuk uyuşuyorsa ve üşüyorsa, uzun süre hareketsiz kaldığınızda kollarınızda uyuşma ve hafif ağrı oluyorsa kan dolaşımınız olması gereken seviyede değil demektir.

İlaçlar
Bazı ilaçlar kan dolaşımını kötüleştirerek sol kolda zamanla ağrıya neden olabilir. Eğer yeni bir ilaca başladınız ve yukarıdaki etkilerden birini hissediyorsanız, ilacın prospektüsünü okuyun. İlacın yan etkilerinden birini tecrübe ediyor olmanız muhtemeldir. Bunun için doktorunuzla konuşun ve ilacın etkilerini anlatın.

Fiziksel Zorlamalar
Baze fiziksel zorlamalar kolda rahatsızlığa yol açabilir. Kolunuzu çok kullandıysanız ya da ağırlık kaldırma gibi bir antrenmanı iki veya daha gün üst üste yaptıysanız kolda bir ağrı oluşabilir.


Eğer ağrı yoğun ve ciddiyse kas veya eklemlerinizi incitmiş olabilirsiniz. Son zamanlardaki aktivitelerinizi gözden geçirerek, kol ağrısının nedenini bulabilirsiniz.

Duruş Bozukluğu
Duruştaki bozukluk ve uyuma vücudu sağlıksız pozisyonlara sokabileceği için zamanla sol kolda ağrıya neden olabilir. Eğer uyuduğunuzda kolunuzda batma hissediyorsanız ya da kolunuzda zaman zaman ağrıya ek olarak uyuşma oluyorsa, kolunuzda bazı kaslar sıkışmış olabilir. Garip bir pozisyonda yatmak ya da vücudun bir bölgesini daha fazla kullanmak kol ağrısına neden olabilir.

Sol Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol kol ağrısının tedavisi öncelikle altta yatan sebebi bulmakla başlar. Daha sonra, bu rahatsız edici ve endişelendirici ağrıyı kolaylıkla çözebilirsiniz. Önlem olarak, ilk fırsatta doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Bu sorunu çözmenize yardımcı olacak yöntemler şunlardır:

Tıbbi Yardım
Kolunuzda ciddi kırmızılık ve şişme varsa, ağrı uzun süredir devam ediyorsa, kanama varsa ya da ağrı aniden ve yoğun bir şekilde gelmişse tıbbi bir yardım almak çok önemlidir. Eğer kolunuzu oynatırken çıtırdama sesi duyuluyorsa ya da kolunuzu oynatırken sıkıntı hissediyorsanız bir an önce doktorunuzu ziyaret edin.

Spor Yapın
Eğer kolunuzdaki rahatsızlık için kötü dolaşımını suçluyorsanız, o zaman bir fiziksel aktiviteye başlamanın zamanı gelmiş demektir. Kardiyo egzersizleri bütün vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirir. Şınav ya da küçük ağırlık antrenmanları sol kolunuzdaki ağrı için faydalı olabilir.

Evde Tedavi
Eğer kolunuzu aşırı fiziksel aktivite sonrası incitmişseniz, genellikle evde yapacağınız biraz bakımla sorunu halledebilirsiniz. Sol kolunuzda kasılmaya neden olan tüm aktivitelere ara verin. Buz tedavisi uygulayarak kolunuzdaki herhangi bir şişliği indirebilirsiniz. Kolunuzu yukarıda tutmaya gayret edin.

Masaj Yapmak
Ağrıyan yere hafifçe masaj yapın. Böylece kan akışını artırarak, iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Eğer masaj daha fazla ağrıya sebep oluyorsa, masajı bırakın.

Sigara İçmeyin
Ayrıca kol ağrınız geçene kadar sigara içmeyin. Çünkü sigara kan dolaşımını bozarak ağrıya neden olabilir. Kan dolaşımının aksaması ayrıca iyileşme sürecini de yavaşlatır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.