Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Sinüs Kavernozus Trombozu

07.01.2018
229
A+
A-
Sinüs Kavernozus Trombozu

SİNÜS KAVERNOZUS TROMBOZU: Sinüs kavernozustaki kanın pıhtılaşması olayına “Sinüs kavernozus trombozu” denilmektedir. Bu olay çoğunlukla orbita içi ve çevresi ve yüzün orta bölgesindeki iltihabi olayların toplardamarlar aracılığıyla sinüs kavernozusa ulaşması sonucu gelişir. Oyleki özellikle yüzün orta bölgelerine yerleşen cerahatli yaralar çok tehlikelidir. Gözkapaklarında şişme, egzoftalmi, ateş, baş ağrısı, kemozis, gözlerde kızarıklık gibi belirtiler gelişebilir. Sinüs kavernozus, beynin tabanına yerleşmiş olduğundan ve beyin zarlarıyla çok yakın bir komşuluğu bulunduğundan iltihaplanması halinde kesinlikle yakmmdakibeyinzarmda da iltihaplanmaya, yani menenjite neden olur. Bilindiği gibi okulomotor sinir (3. kafa siniri), troklear sinir (4. kafa siniri), trigeminus sinirinin (5. kafa siniri) oftalmik göz dalı ve abdusens siniri (6. kafa siniri) sinüs kavernozusun içinden geçmektedir. Öyleki sinüs kavernozusta gelişecek bir pıhtı, sözünü ettiğimiz bu sinirlerle ilgili işlev bozukluklarına yol açmaktadır. Sinüs kavernozus trombozunda, papilla refleksi kaybolur, göz dibinde papilla ödemli (şişmiş] olarak görülür.Hastalığın tedavisinde antibiyotikler büyük yarar sağlamaktadır.

Burada son olarak şunu Önemle belirtmeyi uygun buluyoruz. Üst dudaktaki ve bunun üstündeki yüz bölgesinin ve göz çevresinin toplardamarları, sonunda sinüs kavernozusa boşalmaktadırlar. Öyleki yüzün bu bölgesinde gelişecek olan iltihapların etkenleri, kolayca sinüs kavernozusa ulaşıp burada iltihaba ve pıhtılaşmaya yol açabilirler. Bu nedenle yüzün orta bölgesine yerleşmiş olan yaralara ve iltihaplara özen göstermek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.