Sıcak Su Tüketmenin Sağlığa Faydaları !

Sıcak Su Tüketmenin Sağlığa Faydaları !

İçme suyu sağlıklı bir beden ve yaşam tarzı için çok önemlidir. Birçok cilt  ve sağlık uzmanı, içme suyunun vücudunuzu toksinlerden temizlemek, uyku sorununu gidermek ve yumuşak ve genç bir cilde sahip olma açısından önemlidir.

Sağlık için güne bir bardak sıcak su ile başlamanın birçok faydası vardır.sabah su ilk şey bir bardak içme çok iyi bir alışkanlıktır. Doktorlar birçok kişinin hoşuna gitmesede sabahları ılık su içmeyi önerirler. Tadı hoşunuza gitmiyorsa  biraz limon suyu ekleyerek içebilirsiniz.

Sıcak suyu sadece sabahları değil günün diğer zamanlarında da tüketebilirsiniz.  Sıcak suyu ayrıca birçok rahatsızlığa faydalıdır. İşte yararlı olabileceği birçok rahatsızlık ve uygulama metodları.

1. Sindirimi Geliştirir

Sindirimi artırmak için düzenli olarak sıcak su içmeye başlayın. Sıcak su, sindirim bezini düzgün çalışması için uyarır. Midenizdeki gıdayı parçalamaya yardımcı olur, böylece sindirim sistemi zor çalışmaz ve sindirim işlemi için daha az enerji kullanır.Vücuda aşırı mide asitlerinden kurtarmanın yanı sıra sindirim sularını nötrleştirir.
Nörogastroenteroloji  bir çalışmada, sıcak su içmenin, yutma zorluğu, yemek borusunun regürjitasyonu ve spazm tipi ağrıya neden olan özofagus motilite bozukluğu olan insanlara yardımcı olabileceğini bildiriyor. Zayıf sindirim sorunu olanlar , güne bir bardak sıcak suyla başlamak zorundadır .

2. Kabızlığı Azaltır

Aç karnına düzenli olarak sıcak su içmek bağırsak hareketlerini düzene sokmanıza ve kabızlıkla savaşmanıza yardımcı olabilir.Kabızlık bağırsaklardaki az miktarda su içeriği nedeniyle ortaya çıkar ve dışkıların sert ve kuru dönmesine ve zorlanmasına neden olur.Sıcak su içmek, sindirim sisteminizin düzenli olmasını sağlar. Artık yiyecekleri çözmeye yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini düzleştirir ve daha az ağrı hissetmenizi sağlar. Karın şişmesi, ağrı ve rahatsızlık çoğunlukla kabızlığa bağlıdır ve sıcak su bu rahatsızlığı azaltacaktır. Kabızlıkla savaşmak için, her sabah aç karnına  bir bardak sıcak veya ılık su içilmesi önerilir. Ek faydalar için içmeden önce sıcak suya bal veya limon suyu ekleyin.

3.Kilo Vermeyi Hızladırır

Kilo vermek için sıkı bir diyet ve egzersiz rejimi uygulayan kişiler, soğuk sudan ziyade ılık su içmekten büyük yarar görebilirler. Sıcak su çekirdek vücut sıcaklığını arttırır, bu da metabolizma hızını arttırır. Metabolik hızın artması vücudunuzun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur .Sıcak su, vücuttaki yağ birikintilerini parçalamaya bile yardımcı olur. Ek bir fayda sağlamak için,  her sabah biraz limon suyu ilave ederek bir bardak ılık su için. Bunu her gün uygulamak bağ dokusunu veya vücut yağını parçalamaya yardımcı olur. Artı, limondaki pektin lifi, açlığı kontrol etmeye yardımcı olarak kilo vermenizi sağlar.

4. Kan Dolaşımını İyileştirir

Ilık su içmek, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olacak ve farklı dokulara ve organlara oksijeni uygun kas ve sinir aktivitesi için doğru kan dolaşımını sağlar. Sıcak su içtiğinizde vücuttaki yağ birikimleri yanar ve sinir sistemindeki biriken tortular da parçalanır. Bu, vücudun kan dolaşımını geliştirir ve aynı zamanda zararlı toksinleri temizler.
Damarlarınızı kapattığı bilinen aşırı soğuk su içmekten kaçının.

5. Yaşlanmayı Yavaşlatır

İçilen sıcak su cildiniz için de iyidir. Vücuttaki toksinleri ve diğer yabancı maddeleri atmaya yardımcı olur. Çeşitli toksinler prematür yaşlanmaya ve çeşitli sağlık sorunlarına katkıda bulunur.Ayrıca, ılık su içilmesi cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur, bu nedenle cildi canlandırır ve cildinizin esnekliğini geliştirir. Detoksifikasyon gücünü artırmak için içmeden önce yarım limonun suyunu bir bardak ılık suya ekleyip öyle tüketin.

6. Uyuma Güçlüğü

Uyumada zorluk çekiyorsanız , yatmadan önce bir bardak ılık suyun içilmesi sizi bir bebek gibi uyumanınıza yardımcı olabilir. Sıcak su iç vücudunuzun sıcaklığını yükseltir, bu da vücudunuzu rahatlatır, sinirlerinizi yatıştırır , sizi sakinleştirir ve rahat bir uykuya hazırlar. Güzel bir uyku sonrası sabahları daha dinç  hissetmenize yol açar.

7. Detoks Etkisi sağlar

İçilen sıcak su, zararlı toksinleri atarak vücudunuzu da temizler. Birkaç fincan ılık su içtiğinizde, vücut ısısında artışa neden olur. Bu soğumaya ter atmanızı sağlar. Terleme, vücudunuzda sıkışmış toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Günlük sıcak su tüketimi cildinizi deşarj eder, böylece akne ve cilt lekeleri gibi cilt ile ilgili rahatsızlıklarınızı azaltır. Sıcak su , genel olarak, detoksifikasyon ve vücudun yabancı maddelerden arındırılması için de iyidir. Daha iyi sonuçlar almak için içmeden önce bir bardak ılık suya limon suyu ekleyin.

8. Boğaz Ağrısını Giderir

Boğaz ağrısı, boğazda tahriş ile karakterize, soğuk algınlığı veya grip enfeksiyonunun neden olduğu yaygın bir sorundur. İçilen sıcak su boğaz ağrısı yatıştırır ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.Sıcak su kalın mukusun erimesine yardımcı olur ve solunum borusunu temizler. Sıcak su içmenin yanı sıra, bitki çayları gibi diğer sıcak sıvılaru da içebilirsiniz. Ayrıca, boğaz ağrısı ve boğaz enfeksiyonunu tedavi etmek için yarım çay kaşığı tuz ile karıştırılmış bir bardak ılık suyla gargara yapabilirsin .

9. Burun Tıkanıklığını Tedavi Eder.

İçilen sıcak su, burun tıkanıklığını tedavi etmek için mükemmel bir doğal tedavidir. Sıcak su burun deliklerini temizlemeye yardımcı olur, tıkanıklık hissedildiğinde hafifleme sağlar.Sıcak su içtiğinizde burun boşluklarınızdaki ve solunum yollarındaki mukus birikimini gevşetir. Bu da, virüslerin veya bakterilerin orada büyümesi ihtimalini düşürür.
Ayrıca, detoksifikasyonu destekler, yani vücudunuz toksinlerden kurtulur ve bu da iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

10. Menstrüel Krampları Azaltır

Tuhaf gelse de, ılık su içmek, adet dönemindeki krampları önlemenize ve hafifletmenize yardımcı olabilir . Sıcak su, kramplardan ve kas spazmlarından anında rahatlama sağlayacak olan uterustaki kasları gevşetir.Artı, vücudunuzun su tutmasını engellemeye yardımcı olur ve menstrüasyon sırasında ağrılı şişkinliği önler.Bir sonraki sefere adet kramplarınız olduğunda, anında rahatlamak için bir bardak sıcak su için. Ağrıyı azaltmak için alt karın üzerine bir sıcak su torbası dauygulayabilirsiniz.

Ayrıca; Sıcak suyun ağızda ve yemek borusunda dokulara zararlı olabilme ihtimali nedeniyle daima ılık su için.
Kaynadıktan sonra içmeden önce birkaç dakika soğumasını bekleyin. Yemek yerken her zaman ılık su için. Soğuk su içtiğinizde, vücudunuzun sıcağını artırmak için daha fazla enerjiye ihtiyacı olacak ve bu da sindirim sürecini olumsuz yönde etkiliyor. Egzersiz sonrasında sıcak su içmekten kaçının; çünküegzersiz sonrası vücut sıcaklığı zaten yüksektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.