web analytics

OFİSTE SÜREKLİ OTURMAK ZARARLI

OFİSTE SÜREKLİ OTURMAK ZARARLI

Büro çalışanlarının sürekli oturmalarının, özellikle kemiklerin zayıflaması, kan damarlarının daralması ve kasların şeklinin bozulması gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekilerek, ideal oturma biçiminin bilinmesi ve saatte bir 5-10 dakika yürünmesi öneriliyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Anabilim Dalı ögretim görevlisi Prof. Dr. Halil Koyuncu, ''sürekli oturmanın zararları''na dikkat çekerek, özellikle bilgisayar kullanıcılarının risk grubunda olduğunu belirtti. 
İdeal oturma biçimi Bu şekilde çalışanlardan her 10 kişiden 7-9'unda bel, her yüz kişiden 30-60'ında boyun ağrısı şikâyetleri görüldüğünü ifade eden Koyuncu, ''Bu durum sürekli oturarak ya da uzun süre ayakta durarak çalışmaktan kaynaklanıyor. Gazeteciler, memurlar, doktorlar, muhasebeciler, operatörler ve tezgâhtarlar en çok risk altında olan meslekler. Çare, en azından saatte bir, 5-10 dakika dolaşmaktır'' dedi. Prof. Koyuncu ''en ideal biçimde oturmasını bilmek'' gerektiğine işaret ederek şunları söyledi: ''Sırtınız dik, masa çalışırken eğilmenizi gerektirmeyecek yükseklikte ve uzaklıkta olmalı. Masayla vücut arasında kolları esnekçe kullanmayı sağlayacak bir oran bulunmalı. Bulunulan ortamın aydınlatması ve ısısının da kişinin rahat edebileceği durumda olması gerekiyor.''

Bu Yazıyı Begenin
Sosyal Ağlarda Paylaşın

Etiketler:

Yorum Yaz

Devamını oku:
Geyik elması yaprağının faydaları-Geyik elması yaprağı neye iyi gelir?

Geyik elması her...

C-Peptid Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Neden Olur?

C-Peptid Nedir? Yüksekliği...

Limon Faydaları ve Sağlığa Yararları

Limon boğazda olan...

Barbunyanın Faydaları

Barbunyanın Faydaları

Kapat