Lyrica Nedir Yan Etkileri Nelerdir – Lyrica Neye İyi Gelir?

Lyrica Nedir Yan Etkileri Nelerdir – Lyrica Neye İyi Gelir?

Lyrica Nedir?

Lyrica (pregabalin) bir tür anti-epileptik ilaç olup Antikonvulsiva olarak ta bilinir. Lyrica beyinde epilepsi nöbetlerine neden olan sinyallerin azaltılmasında faydalıdır. Lyrica aynı zamanda beyin kimyasını da etkileyen bir ilaç olup beynin sinir sistemine gönderdiği ağrı sinyallerini bloke edebilir. Lyrica fibromiyalji ve epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda diyabetik nöropati, herpes zoster (spinal kord yaralanmalarına bağlı nöropatik ağrılar) gibi rahatsızlıkların tedavisinde de etkilidir. Lyrica tedavi amacıyla tek başına kullanılabileceği gibi diğer bir takım ilaçlarla kombine edilerek te kullanılabilir. Lyrica ilacı Pfizer tarafından üretilen ve piyasaya sunulan bir ilaçtır. Lyrica’nın etken maddesi pregabalin dir.

 

Lyrica hakkında önemli bilgiler

Lyrica kullanmadan önce doktorunuza danışın. Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh hali  veya davranış değişiklikleri, depresyon, anksiyete, uykusuzluk, ya da intihar eğilimi,  heyecan hissi huzursuzluk, kızgınlık, hiperaktivite, kendinize zarar verme düşünceleri.

 

Doktorunuza danışmadan Lyrica yı kullanmayı şayet kendinizi iyi hissetseniz bile kesmeyin. Bazı kişiilerde lyrica bırakıldıktan sonra baş ağrısı, uyku problemleri, bulantı, ishal gibi yoksunluk sendromu belirtileri görülebilir. Doktorunuz bu durumda lyrica bırakıldıktan sonra ortaya çıkan yoksunluk sendromunu nasıl sona erdireceğinizi söylecektir. Doktor tavsiyesi olmadan Lyrica’nın dozunu azaltmayın veya ilacı kullanmayı tamamen kesmeyin.

 

 Lyrica’yı kimler kullanmamalı?

Pregabalin’e alerjisi olanlar kesinlikle lyrica kullanmamalıdırlar. Ayrıca aşağıdaki sağlık sorunlarından şikayetçi olanların Lyrica kullanmamaları yada doktoruna danışmaları tavsiye edilir:

 • kalp hastalıkları;
 • diyabet (diyabetik nöropati tedavisinde kullanımı hariç);
 • diyaliz ve böbrek hastaları;
 • kanamalı hastalıklar;
 • kanda trombosit düzeyi düşük olanlar
 • depresyon ve intihar girişimi, veya düşünceleri geçmişi olanlar
 • alkol ve ilaç bağımlısı olanlar
 • ciddi alerjik bir rahatsızlığı olanlar

 

Hamilelerde lyrica kullanımı hakkında herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Hamile kalmadan evvel lyrica kullanıyor idiyseniz bu durumda ilaca devam etme veya kesme konusunu doktorunuzla muhakkak görüşmelisiniz.  Aynı şekilde emziren annelerin de doktor tavsiyesi ile ilaca devam etmeleri veya bırakmaları tavsiye edilir.

 

Lyrica nasıl kullanılır?

Doktorunuzun size reçete ettiği şekilde lyrica’yı kullanmalısınız. Doktor tavsiyesinden fazla veya az kullanmayın. Lyrica yemekle tüketilebileceği gibi bir besinle birlikte alınmaksızın da alınabilir.  Lyrica kullanırken ilacın alınması gereken zamanda ve dozda alınması önemlidir. Aşırı doz durumunda hemen en yakın hastaneye gidiniz.

Lyrica kullanırken nelerden kaçınmalı?

Özellikle alkol ile birlikte Lyrica’nın tüketimi ciddi bir takım yan etkilere neden olabilir. Lyrica kullanmak dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu meydana getirebilir. Bu nedenle Lyrica kullananlar, konsantrasyon gerektiren işlerden uzak durmalılardır.

Lyrica’nın yan etkileri

Aşağıdaki yan etkilerden bir ya da birkaçı sizde lyrica kullanırken nefes darlığı,  yüz,dudak, dil, ya da boğazda şişme gibi belirtilr ortaya çıktıysa acil servisi arayınız: görülüyorsa acil servise başvurunuz. Ayrıca anksiyete, panik atak, uyku bozukluğu ile

itici, sinirli, heyecanlı, düşmanca, saldırgan, huzursuz (zihinsel ya da fiziksel) hiperaktif daha depresif bir ruh haline büründüyseniz, ya da intihar ile ilgili ya da kendine zarar verme düşünceler sizde oluştuysa en yakın sağlık merkezi ile irtibata geçiniz.

 

 

Aşağıdaki Lyrica yan etkilerinden bir ya da birkaçı sizde görülüyorsa doktorunuzla irtibat kurunuz..

 

 • kas ağrısı, halsizlik ve bitkinlik hissi
 • görme problemleri
 • kanama ve çürükler
 • el ve ayak titremesi, ani kilo alımı

Bazı durumlarda daha nadiren de olsa aşağıdaki yan etkiler Lyrica kullananlarda ortaya çıkabilir:

 

 • baş dönmesi, sersemlik
 • koordinasyon ve denge kaybı;
 • hafıza ve konsantrasyon problemleri
 • göğüslerin şişmesi
 • titreme
 • ağız kuruluğu, kabızlık

 

 Lyrica ile hangi ilaçlar kullanılmamalı?

Soğuk algınlığı ve alerji ilaçları ile yatıştırıcılar, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas rahatlatıcılar, depresyon ve anksiyete ilaçları ile birlikte Lyrica bir arada alınırsa sersemlik ve uyku isteği ortaya çıkmaktadır. Lyrica haricinde başka bir epileptik ilaç kullanıyorsanız doktorunuza bunu bildirmelisiniz.

Özellikle aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız bu konuda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz:

 • rosiglitazone (Avandia, Avandamet, Avandaryl); veya
 • kalp ve tansiyon ilaçları:  benazepril (Lotensin), enalapril (Vasotec), lisinopril (Prinivil, Zestril), quinapril (Accupril), ramipril (Altace),  ve diğerleriBu liste haricindeki ilaçlar da Lyrica ile etkileşime girebilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.