Kulaktan Kan Gelmesi Nedenleri ve Tedavisi

Kulaktan Kan Gelmesi Nedenleri ve Tedavisi

Kulak zarı insan anatomisinin hassas dokularındandır ki şiddeti az olsa bile darbelerden kolayca etkilenebilir ve bu durum kulak kanamasına neden olabilir. Kulak kanamasının aslında pek önemi yoktur. Çünkü kanamalar kısa sürede durur. Ancak kulak zarının hasar görmesi durumunda kulakta ağrı hissi ve duyma güçlüğü veya kaybı oluşabilir.

Genel olarak çocuklarda genizle kulak arasındaki östaki borusu yetişkinlere oranla daha kısa olduğundan basit bir nezle bile orta kulak iltihabina neden olabilir. Bu orta kulak iltihabı neticesinde kulak kanaması olabilir.

Bazı durumlarda kulak kanamasının sebebi bir yırtılmadan kaynaklı olmayabilir. Kulak kirinin temizlenmemesi sonucu orta kulağa baskı yapılır. Bu baskı bir süre sonra kendini temizlemek için kanayabilir. Fakat siz yinede herhangi bir kulak kanaması durumunda her ihtimale karşı bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Çünkü insan sağlığı ihmale gelmez.

Kulak Ağırısı ve Kulak Kanaması Tedavisi Kulak Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?
Kulak ağrısı gün içerisinde şiddetlenmişse, duyma duyunuzda kayıp varsa ve bu acıların sonrasında kulakta kanama olmuşsa, kulak kanamasından sonra da ağrısı kaybolmuş ise kulak zarında bir yırtılma oluşmuş olması ihtimaller arasındadır. En yakın sağlık kuruluşuna müracaat ederek kulak probleminizi ileterek çözüm yolu arayabilirsiniz.

Fakat acı şiddetli değilse , sadece kulak çınlaması olmuşsa; saki ve sessiz bir ortamda, uzun süreli olarak dinlenmek çok iyi gelecektir.

Kulak Kanamasında Yapılacak İlk Yardım
Öncekilik kulak kanaması geçiren hasta veya yaralı sakinleştirilir ve endişeleri giderilir,
Hafif bir kulak kanaması olduysa; kulak temiz bir bezle temizlenir,
Oluşan kanama ciddi ise, kulağı tıkamadan temiz bezlerle kapanır,
Hastanın bilinci yerinde ise hareket ettirmeden sırt üstü yatırılır, bilinçsiz ise kanayan kulak üzerine yan yatırılır,
Kulak kanaması, kan kusma, anüs, üreme organlarından gelen kanamalarda ise hasta veya yaralı kanama örnekleri ile derhal uzman bir doktora sevk edilir. Herhangi bir göz kanlanması mevcut ise bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bu yazı kulak kanaması neden olur, kulak kanaması ilk yardım, kulak kanaması nedir, kulak kanamasının nedenleri, kulak kanamasının sebepleri, kulak kanarsa ne olur, kulak niye kanar, kulağın kanaması, kulak neden kanar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kulak neden kanar, kulak kanarsa ne olur, kulaktan kan gelmesi, kulaktan kan gelmesi neyin belirtisi, kulak niye kanar, ayak burkulması kaç günde geçer, kulaktan kan gelmesinin nedenleri, kulak neden kanar nelerdir, kulak içi neden kanar, kulak temızlerken kanarsa ne olur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.