web analytics

Kinoa nedir? Zayıflatır mı? Zararları, faydaları, besin değeri

Kinoa nedir? Zayıflatır mı? Zararları, faydaları, besin değeri

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinen kişilerin ilk önce başvurduğu yiyeceklerden biri olan kinoa protein bakımından en zengin besindir. Diyet yapan ve glutensiz beslenmesi gereken kişiler için en ideal yiyeceklerden biridir.

Kinoa nedir? Ne işe yarar?

Kinoa vitamin ve mineral bakımından zengin olan ve çeşitli amino asitleri bünyesinde barındıran bir besindir. İnsan sağlığı için son derece büyük önem taşır. Kinoa tohumlarının faydaları çok eski çağlardan bu yana günümüze gelmektedir. Siyah, beyaz ve kahve tonlarında olan bu tohumlar lif bakımında da en zengin gıdalar arasında yer almasını sağlar. Son yıllarda glutensiz beslenmeye dikkat çekilmektedir. Özellikle gluten alerjisi olan kişilerin gluten içeren besinler tüketmesi kişinin sağlık sorunları yaşamasına neden olmaktadır. Bunun engellenmesi için kinoa tüketimi tavsiye edilmektedir.

Kinoanın faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?

  • Besin değeri yüksek olan ve uzun süre tokluk hissi veren kinoa düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Vücudun lif ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan kinoa bağırsak ve mide dostu olarak bilinmektedir.
  • Sağlıklı beslenmek ve vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin de büyük bir bölümünü karşılar. Kişi özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı düzenli tüketilmesi önerilmektedir.
  • Küçük yuvarlak yapıda olan kinoa tohumların yemesi de bir o kadar keyiflidir. Nişasta, patates, beyaz un mısır ve pirinç gibi yiyecekler yerine tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Lif bakımından zengin oluşu kabızlık sorunun da ortadan kalmasını sağlar.
  • Kinoanın en önemli faydası glutensiz beslenmesi gereken kişiler için önemli olmasıdır. Özellikle çölyak hastalarında kinoa kullanımı tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra kilo vermede oldukça başarılı besinlerden biridir. Uzun süre tokluk hissi verir. Gerekli vitamin ve minerallerin vücuda alınması sayesinde vücudu daha dinç yapar. Kinoa zayıflama esnasında birçok yiyecek yerine rahatlıkla tercih edilebilir.

Kinoa zayıflatır mı? Kilo verdirir mi?

Her geçen gün obezite oranı artmaktadır. Bu durum kişinin giderek şişmanlamasına ve kilo alarak tüm sağlığını tehdit eder yapıya dönüştürmektedir. Yurdumuzda her beş kişiden birinin obezite hastalığının olması bu hastalığa karşı önlem alınmasının gerektiğini göstermiştir. Genetiği değiştirilmiş gıdaların tüketilmesi ve buna bağlı olarak düzensiz beslenme her geçen hızla kilo alımına neden olur. Kilo alınma nedenleri arasında herhangi bir sağlık sorunu yok ise zayıflamak için çeşitli kaynaklardan yardım alınmalıdır. Bu nedenle kinoa gibi lif oranı yüksek olan besinler diyet listelerinde mutlaka yer alan besinlerdir.

Kinoanın besin değeri nedir?

Kinoa vücutta eksik olan vitamin ve minerallerin karşılanmasına destek sağlar. Sürekli açlık hissi olan kişilerde uzun süre tokluk sağlaması için tüketilebilir. Kişinin kilo vermeye karar vermesi ile kinoanın mutfaklarda yer alması gerekir. Yetersiz ve düzensiz beslenme kilo verme sürecini oldukça sarsmaktadır. Bunun yanı sıra diyet esnasında kullanılan besinlerden vücudun ihtiyacı olan besin değerleri alınmalıdır. Kinoa bu konuda düşük kalorili yapısı ile kişiye diyetinde yardımcı olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz