web analytics

Kilo Aldıran Besinler Hangileridir?

Kilo Aldıran Besinler Hangileridir?

Normal kilonuzun altındaysanız ve kilo almak istiyorsanız bunu sağlıklı kilo alarak yapmalısınız. Çünkü kalorisi yüksek olan her besin sağlıklıdır diye bir kural yoktur. Kilo almak için ilk kural gün içinde vücudun aldığı kaloriden fazlası almak ve bunu her gün düzenli olarak yapmaktır. Kilo almak istiyorsak hem kalori düzeyi yüksek hem de besin değeri yüksek olan yiyecekleri tercih etmemiz gerekiyor. Kilo aldıran besinleri şöyle sıralayabiliriz.

Hayvansal Besinler: Balık ve et yağları kolesterol açısından çok zengin oldukları için tüketilirken dikkat edilmelidir.

Bitkisel Yağlar: Bitkisel yağlar yüksek kalorili yiyeceklerin başında gelmektedir. 100 gram bitkisel yağın içerdiği kalori miktarı 900 kaloridir. Hidrojene edilmemiş yağların tüketimi dengeli olmalıdır ve haftaya bölünmelidir.

Kuruyemişler: Kuruyemişler protein, yağ asitleri ve kalori açısından oldukça zengindirler. Günde 1 havuç badem yediğiniz takdirde alacağınız kalori miktarı 161 kaloridir. Bu kalorinin %25 i karbonhidrattan,116’sı yağlardan ve %21’i proteinlerden gelmektedir.

Fındık Ezmesi: Fıstık ezmesinin 100 gramında 600 gram kalori bulunmaktadır. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesinde ise 100 gram kalori bulunmaktadır.

Siyah Çikolata: Siyah çikolatanın %50 – 70’i kakaodan üretilmektedir. Siyah çikolata kalori açısından zengin olduğu kadar antioksidan özellikte taşımaktadır.

Peynir: Protein ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan peynir de yağ oranı yüksek olduğundan tüketiminde dikkat edilmelidir.

Tahin: Tahinin 100 gramında 595 gram kalori bulunmaktadır.

Diğer kilo aldıran besinler arasında kurutulmuş üzüm, buğday ekmeği, yulaf ezmesi, yumurta, tereyağı, keten tohumu yağı, ceviz ve patatesi sayabiliriz.

Bu Yazıyı Begenin
Sosyal Ağlarda Paylaşın

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Devamını oku:
Pankreas

PANKREAS: Pankreas, 12-15...

K.B.B. Hastalıkları Tedavisi

K.B.B. Hastalıkları Tedavisi...

Kötü Kolesterolü Doğal Olarak Nasıl Düşürürüm

Pek çok hastalığa...

Alfalfa Bitkisi, Faydaları

Alfalfa Bitkisi, Faydaları

Kapat