Karbonat ile Hazırlanan 4 Doğal Tedavi

Karbonat ile Hazırlanan 4 Doğal Tedavi

Karbonat evdeki en büyük yardımcılarımızdan birisidir. Karbonatı çeşitli odaları temizlemek için kullanmanın yanı sıra, kozmetik amaçlı doğal bir seçenek olarak da kullanabilirsiniz. Bu yazımızda sizinle en etkili karbonat tariflerimizi paylaşacağız.

Diş Eti İltihabı için Karbonat

Bu diş eti sorunu sandığınızdan daha sık rastlanan bir sorundur. Temel olarak dişlerinizi fırçaladığınızda, diş etlerinizin kanaması durumudur. Diş eti iltihabı için genelde en iyi tedavinin özel bir diş macunu kullanmak olduğu söylenir, ne yazık ki pek çok kişi ev yapımı tedavilerin önemini göz ardı ediyor. Eğer iltihaplanmanın nedeni ufak bir rahatsızlıksa (örneğin diş etinizi bir parça ekmek veya sert yiyecek ile zedelemiş olabilirsiniz), karbonat harika bir sonuç verecektir.

Diğer vakalarda, diş eti iltihabı dişlerin ve azı dişlerinin kenarlarında plak birikmesinden ortaya çıkar. Bu tarz durumlar için üretilmiş özel diş fırçaları bulunmaktadır. Karbonat ile gargara yapın veya diş macunu yerine bu ürünü kullanın. Kesinlikle çok etkili olacaktır.

baking-soda-5

Diş et iltihabının oluşmasını önlemek için her gün çiğ sebze yiyin, C vitamini ve kalsiyum alım miktarınızı arttırın ve hafifçe diş etlerinize masaj yapın.

Gut Hastalığı için Karbonat

Dünya çapında binlerce gut hastası var ve bunların çoğu ağrı ile baş edebilmek için ağrı kesici kullanıyorlar. Ancak bu yöntem ne yazık ki sadece birkaç saatliğine dış kısmının ağrısını geçiriyor. Aslında bu hastalık doğal yollarla çok kolay tedavi edilebilir, özellikle de karbonat bazlı bir tedavi ile.

Gut, bedenden düzgün şekilde atılamamış ürik asit seviyesinin yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Karbonat sayesinde, bu durum nötrlenir ayrıca ürik asit kristalleri çözüldüğü için ağrı ve rahatsızlıkta azalma olur.

feet-1

Ayrıca ürik asidin çözülebilirliğini arttırdığı için vücut ürik asidi daha kolay atabilir. Böbrekten geçen vücut sıvılarının hacmini en yükseğe çıkartır ve idrarın pH’ını yükselterek böbrek taşı oluşma riskini azaltır.

Her sabah, öğlen ve akşam bir bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve için.

Dişleri Beyazlatmak için Karbonat

Karbonatın diş eti iltihabına olan faydalarından bahsettik. Ama karbonatın ağız içindeki kullanımı onunla sınırlı değil. Eğer diş macunu reklamlarındaki gibi beyaz, parlak ve güzel dişleriniz olsun istiyorsanız, karbonat kullanabilirsiniz.

NOT: karbonat kullanırken dikkatli olun. Çok fazla kullanmayın. Bunun nedeni diş minesine olan etkisidir. Doğru kullanım şekli haftada bir veya iki haftada bir şeklindedir. (bazı insanlar ayda bir uygulamayı tercih ediyorlar)

Sigara içmek, kahve ve çay, yiyeceklerdeki gıda boyaları, kötü ağız sağlığı, raşitizm, yaşlılık gibi nedenlerden dolayı dişlerimizde lekeler oluşur. Dişlerimizin sarı bir renk almasının nedeni, onları koruyan minenin aşınmaya başlaması ve dentinin ortaya çıkmasıdır.

Dişlerinizi beyazlatma için yarım bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat ekleyip gargara yapmanızı öneriyoruz. Bu karışım tüm dişlerinize ve azı dişlerinize değmelidir. Tadının biraz tuzlu olduğunu biliyoruz ama dayanmaya çalışın, biraz vakit geçince ağzınız bu tada alışıyor. Bu karışımı yutmamaya çalışın. Günde en az iki veya üç kez tekrarlayın (dişlerinizi fırçalarken de yapabilirsiniz), ama dediğimizi unutmayın.

Dişlerinizi bu doğal yöntemle beyazlattığınızda hem kötü ağız kokusunu hem de ağız içindeki aft gibi diğer sorunları da tedavi etmiş olacaksınız (karbonat bu sorunlar için bağımsız olarak da kullanılabilir).

Akne Tedavisi için Karbonat

Cilt problemleri denince akla ilk akne gelir, bu sorun en sık çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. Yağlı cilt, hormonal değişiklikler, genetik aktarım, beslenme düzeni veya çevre koşullarında değişiklik gibi pek çok şey akneye neden olabilir. Sivilceler yağbezi büyümesinin çok olduğu yerlerde çıkarlar. Bu yüzden en çok yüz, sırt, göğüs ve boyun bölgesinde görülürler.

Pek çok kişi akne tedavisine estetik nedenlerden başlıyor ama işin aslı, akne ciltte bir dengesizlik olduğu için ortaya çıkar ve bu dengesizlik tedavi edilmezse daha kötü hale gelebilir veya kronikleşebilir. Karbonat doğal akne tedavileri arasında en etkili olanlardan biridir.

baking-soda-mask

İzlemeniz gereken adımlar çok basit. İlk olarak yüzünüzü yumuşak, doğal bir sabunla temizleyin. İki yemek kaşığı karbonat ve azıcık suyu bir kasede macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Krem kıvamında olması gerekiyor. Sivilcelerin üstüne veya akne sorunu yaşadığınız bölgeye sürün.  Dairesel hareketler yaparak  cildin altına işlemesini sağlayın. Birkaç dakika bekletin (çok uzun süre bekletirseniz ciltte iritasyona veya kuruluğa neden olabilir). Ardından ılık su ile durulayıp, havlu ile nazikçe kurulayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.