web analytics

İyi bir uyku hastalıkları önlüyor

İyi bir uyku hastalıkları önlüyor

İyi bir uyku hastalıkları önlüyor

Güzel ve deliksiz bir uykunun, insan hafızasına olumlu etkisi şimdiye kadar bilinen bir gerçekti. Ancak uzmanların yaptığı son araştırmalar, hastalıklarla mücadelede de uykunun önemini ortaya koydu.

Tubingen Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmalara katılan Jan Born, hafızamızın ve bağışıklık sistemimizin bilgileri işlerken çok benzer yollar kullandığını ifade etti. Hafızamız ve bağışıklık sistemimiz ilk bilgileri kısa süreli belleğe alırken, uyuduğumuzda bunu uzun süreli belleğe gönderiyor. Hafıza ve bağışıklık arasında benzerlikler, tesadüf ve ortak faktörlerin ötesinde gözüküyor.

Jan Born, uzun süredir bilindiği gibi, iyi ve uzun bir uykunun psikolojik etkisinin uzun süreli hafızayı desteklediğini, yeni araştırmalarla uzun bir uykunun bütün organizma üzerinde etkisi olduğunun ortaya çıkarıldığını açıkladı.

Uzun ve iyi bir uyku, hastalıklarla mücadele eden bağışıklık sisteminin bakteri ve mikroplardan bilgi almasını kolaylaştırıyor. Bağışıklık sisteminin mikrop ve bakterilerden elde ettiği ‘T Hücreleri’, sistemin bakteri ve mikroplar hakkında hafıza elde etmesine olanak tanıyor. Bu yüzden iyi bir uyku, sistemin bakteri ve mikropları iyi tanımasına, mücadele yöntemi belirlemesine yardımcı oluyor.

Araştırmalara katılan Profesör Born, iyi bir uyku uyumadığımız durumlarda bağışıklık sistemimizin yanlış bakteri ve mikroplara odaklanabileceğini, bu yüzden virüslerin kolayca bazı parçalarını değiştirerek bağışıklık sisteminin verdiği tepkilerden kaçabileceğini söylüyor.

Ancak iyi bir uyku ile elde edilebilen, mikrop ve bakterilere karşı bilgi içeren ‘T Hücreleri’ fazla sayıdaysa, zararlı mikroorganizmalarla mücadelede büyük avantaj sağlanıyor. Nöröbilim alanındaki çalışmalarıyla tanınan Profesör Born, bağışıklık sisteminin “hatırlama” fonksiyonunun daha iyi anlaşılması durumunda aşıların geliştirilmesinde büyük yol alınacağını umduğunu belirtiyor.

Bu Yazıyı Begenin
Sosyal Ağlarda Paylaşın

Etiketler:

Yorum Yaz

Devamını oku:
Bebeklerde Suçiçeği Tedavisi

Bebeklerde Suçiçeği Tedavisi...

Turşu gribe kafa tutuyor

Turşu gribe kafa...

Bu Doğal İçecek Sayesinde Kemiklerinizi Güçlendirin ve Eklemlerinizdeki Ağrıyı Hafifletin

Bu içeceği bir...

Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilen 10 Soru

Evli çiftlerin belli...

Kapat