HELLP Sendromu: Çok Ciddi Bir Rahatsızlıktır

HELLP Sendromu: Çok Ciddi Bir Rahatsızlıktır

HELLP sendromu hamilelikte az rastlanan ancak çok ciddi bir rahatsızlıktır. Bu hastalık özellikle hamileliğin son 3 ayında hızlı bir şekilde gelişebilmektedir. Bundan başka hamile kalındıktan hemen sonra da başlayabilir.

HELLP Sendromu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

HELLP sendromu çok az rastlanan fakat çok ciddi bir rahatsızlıktır. Bu durum hamilelikte hayati tehlikeye neden olabilmektedir.

Hellp Sendromu Tekrarlar Mı?

Eğer bir hamileliğinizde HELLP sendromu yaşadıysanız, bir sonraki hamileliğinizde de yaşayabilirsiniz. İkinci hamilelikte genellikle daha az şiddetli olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

HELLP sendromu için Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne gidilir.

HELLP Sendromu Nedir?

Hellp sendromu açılımı= HELLP kelimesi ingilizcede ‘Hemolysis, Elevated Liver enzyme levels ve a Low Platelet count’ (Alyuvar erimesi, yüksek karaciğer enzimleri ve düşük trombosit) anlamına gelen bir kısaltmadır.

HELLP sendromu yaşayan kadınlar kanama problemi, karaciğer problemi ve yüksek tansiyon problemi yaşayabilirler. Bu durum hem anne hem de bebeğe zarar verebilir.

HELLP Sendromu Tanı Kriterleri

Eğer HELLP sendromu varsa yorgunluk hissedebilirsiniz. Karnın üst sağ kısmında ağrı olabilir. Çok şiddetli baş ağrıları, mide bulantısı ve kusma şikayetleriniz olabilir. Özellikle elleriniz ve yüzünüzde şişkinlikler görülebilir. Nadir olarak da diş etlerinde ya da vücudun diğer bölgelerinde kanamalara rastlanabilir.

Birçok sağlıklı hamile kadın da hamileliğinin son zamanlarında bu belirtileri gösterdiği için, HELLP sendromunun teşhisi zorlaşmaktadır. Eğer bu belirtileri gösteriyorsanız ya da yüksek tansiyonunuz varsa doktorunuz bazı kan testleri isteyebilir.

HELLP Sendromu Neden Olur?

HELLP sendromuna neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Ayrıca önceden tahmin de edilememektedir. Hamile kalan her kadın da ortaya çıkma riski vardır.


HELLP sendromu yaşayan kadınların çoğu, bu hastalık başlamadan önce yüksek tansiyon sorunu yaşarlar. (Tansiyonunuz normal olsa da HELLP sendromuna yakalanma riskiniz vardır.) 25 yaşından büyük olan beyaz kadınların HELLP sendromuna yakalanma riski daha fazladır. Ayrıca daha önce sorunlu hamilelik geçirmiş olmak da bu riski artırır.

HELLP Sendromu Tedavisi

HELLP sendromunun ana tedavisi doğum yapmak denilebilir. Normal vaktinden daha erken bir tarihte doğum yapılabilir. Bu hastalığa yakalanan kadınların çoğu, bebeğin doğumundan birkaç gün sonra iyileşmeye başlar.

Eğer çok hasta değilseniz, doktorunuz doğumu yaptırmadan önce birkaç gün bekleyebilir. Steroid almanız gerekebilir. Bu ilaç hem size hem bebeğinize iyi gelecektir. Eğer kanamanız varsa, hastanede tedavi görebilir ve kan nakli yaptırabilirsiniz. HELLP sendromuna yakalanan kadınların bir kısmı çok hastalanabilir. Nadiren de olsa bu durum ölümcül olabilir.

HELLP Sendromundan Korunmak İçin Ne Yapabilirim?
Bu hastalığı engellemenin herhangi bir yolu bulunmamaktadır. Yapabileceğiniz en iyi şey doktorunuzu düzenli olarak görmek ve her rutin kontrolde şikayetlerinizi doktorunuza belirtmektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.