Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli

Bilhassa yaz aylarında oldukça fazla rağbet gören güneş gözlükleri bir çok kişi tarafından havalı kullanım amacıyla tercih ediliyor. Ancak güneş gözlükleri diğer yandan da vücudumuzun en hassas ve karmaşık organı olan gözlerimizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumak gibi önemli bir işlevi de bulunuyor. Yanlış ve kalitesiz güneş gözlüğü seçimi ve kullanımının göz sağlığımızı riske atabileceğini sanırım söylemeye bile gerek yok. Peki hem ucuz fiyatlı hem de kaliteli gözlük seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Güneş gözlüğü seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken husus, güneş gözlüğünün güneşin zararlı ışınlarını süzme özelliğinin bulunmasıdır. Bu noktada kaliteli camdan yapılmış ve ultraviyole ışınlarına süzgeç görevi gören camlara sahip gözlüklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, ultraviyole ışınlarının iki ana türü olan UVA ve UVB ışınlarının her ikisini de süzme işlevi olan camların tercih edilmesidir. UVA ışınları 320-400 nanometre uzunluğa sahip uzun dalga ultraviyole ışınları olarak bilinirken UVB ışınları ise 290-320 nanometre dalga boyundaki ışınlardır. kaliteli bir güneş gözlüğü camının UVB ışınlarının %99 unu, UVA ışınlarının ise %95 ini filtreleme özelliğinin bulunması gerekmektedir. UVA ışınları cildin daha derin bölgelerine nüfuz edebilir ve ciltte kırışıklıklara ve cildin nem kaybına neden olur. UVB ışınları ise daha çok güneş yanıkları denilen yanıklara neden olur. UVB ışınlarına aşırı maruz kalan kişilerde cilt kanseri görülebilmektedir. Bu nedenle UVA ve UVB koruması bulunmayan ve sadece kozmetik amaçlarla (hava olsun diye) takılan güneş gözlüklerini almayınız.

Aldığınız gözlük camının yapıldığı materyale dikkat ediniz. Bu materyallerin kalitesi ile fiyatları arasında elbette ters bir orantı bulunmaktadır. Bu nedenle hem kaliteyi en iyi biçimde sağlamak hem de uygun fiyatlı bir ürün almak sizlerin tercihine göre değişebilmektedir:

Cam Malzeme: Optik: Avantajları: açıdan üstün bir görüş avantajı ve şeffaflık sağlar. Kırılma ve çatlamalara karşı daha dayanıklıdır. Dezavantajları: Diğer gözlük camlarına nazaran daha ağırdır. Darbeye maruz kaldığında örümceklenme veya buğulanma dediğimiz çizilmelere maruz kalabilir.

NXT poliüretan: Avantajları: Darbelere karşı dayanıklıdır. Üstün bir görüş sağlar, dayanıklı ve esnektir. Dezavantajı: Pahalıdır.

Polikarbonat: Avantajları: Polikarbonat malzemeden yapılan güneş gözlükleri darbeye oldukça dayanıklıdır. Ayrıca fiyat bakımından daha avantajlı olup temiz bir görüş berraklığı sağlamaktadırlar. Hafif bir malzeme olan polikarbonat cam veya NXT malzemeler kadar şeffaf bir görüntü sağlayamamaktadır.

Akrilik: Polikarbonata alternatif ve ondan daha ucuz bir materyal olan daha çok günlük kullanım için idealdir. Dayanıksız bir madde olan akrilik, görüntü netliği bakımından da diğer materyallere nazaran daha bulanık bir görüş sağlamaktadır.

Gözlük alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yüzünüzün şekliyle uyumlu olacak bir şekil ve dizayna sahip bir güneş gözlüğünün tercih edilmesidir. Güneş gözlüğünün ne çok büyük ne de çok küçük olması gerekir. Spor yapan kişilerin güneş gözlüğü alırken kazalara ve darbelere dayanıklı ve korunaklı ürünleri tercih etmeleri gerekir.

Güneş gözlüğü seçimi sonrası korunması ve kullanımı da dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Özellikle güneş gözlüklerinin camlarının temizlenme esnasında çizilmelere oldukça yatkın olması, bu gözlüklerin kadife ve benzeri yumuşak kumaşlı temizleme bezleri ile silinmesini gerektirir. Güneş gözlüğü kesinlikle cepte veya boyunda asılı şekilde taşınmamalı, gözlüğün özel bir muhafaza kabında saklanması gerekmektedir.

Fotokromik gözlükler denilen ve renk değiştirme özelliği bulunan camların özellikle araba kullanırken tercih edilmemesi gerekir. Ortamı gereğinden fazla karanlık hale getiren bu tip gözlükler gözün etkin olarak kullanıldığı işlerde pek tercih edilmemelidir.

Gözlük markaları da gözlük alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Gözlüğüzün en pahalı olmasa bile kalitesini ispatlamış markalar arasından seçilmesi önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.