Göz Çevresindeki Kolesterol Lekeleri İçin Bitkisel Çözümler !

Göz  Çevresindeki Kolesterol Lekeleri İçin Bitkisel Çözümler !

Gözlerinizin çevresinde fark edebileceğiniz kolestrol lekeleri veya birikintileri, cildinizin altında , genellikle üst göz kapağının iç kısmında gelişen şişliklerdir. Bunlara xanthelasma denir.

Xanthelasmanın başlıca nedenlerinden biri, vücuttaki düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (LDL veya ‘kötü’ kolestrol) yüksek seviyede bulunmasına karşın, genetik faktörler, diyabet, karaciğer hastalığı ve diğer koşullardan da kaynaklanabilir.

Yüksek kolesterol, siroz veya şeker hastalığı olan insanlar bu sorunu geliştirme riskide yüksektir. 40-60 yaşları arasındaki insanlar arasında daha da yaygındır.Bu problem ağrıya ya da kaşıntıya neden olmaz ancak yağ bezesi büyüyorsa, görme engelleyebilir.

Artı, gelecekteki koroner arter hastalığının bir işareti olabilir. Etkilenen alan normalde gözlere çok yakın olduğundan, cerrahi tavsiye edilmez. Artı, cerrahi yara izine yol açabilir; bu da yaranın kendisinin görünümü kadar üzücü olabilir. Lazer tedavisi başka bir olasılıktır, ancak azda olsa yara izi riski taşımaktadır.

Xanthelasma’nın nedenini bulmak ve tedaviyi buna göre planlamak önemlidir. Örneğin, eğer kandaki yüksek kolesterol ise, kolestrol seviyenizi düşürmek için adımlar atmanız gerekir .

Evdeuygulayabileceğiniz basit uygulamalar ile kolestrol lekelerinin görünümünü en aza indirgemeye veya hatta kaldırmaya yardımcı olabilirsiniz. İşte gözlerinizin etrafındaki kolesterol lekeleri ve yağ birikimlerinden kurtulmanın yolları :

1. Sarımsak

Xanthelasma için en iyi ve en popüler tedavilerden biride sarımsaktır. Sarımsakta bulunan enzimler küçük, engebeli çökeltileri düzleştirmeye yardımcı olur. Sarımsak tüketmekte yüksek kolesterol düzeyini düşürmek için faydalıdır .

* Göz çevresine uygulamak için birkaç tane sarımsak alın ve ezin. Etkilenen bölgeye uygulayın ve sarımsağın gözünüze girmemesi için bir gazlı bezle örtün. 10-15 dakika bekletin, daha sonra ılık suyla yıkayın. Birkaç gün boyunca günde bir kez tekrarlayın.

* Alternatif olarak, bir sarımsak tabletini ezin.. Bir macun oluşturmak için biraz su ekleyin ve etkilenen bölgede uygulayın. Yıkamadan önce yaklaşık 1 saat bekletin. İstediğiniz sonucu elde edene kadar bunu her gün yapın. Not: Cildinizi yakmak için daha uzun süre sarımsak kullanmayın. Hassas cildiniz varsa bu formülü kullanmayın.

Ayrıca, her gün aç arnına 2-3 çiğ sarımsak tanesi yiyebilirsiniz. Bir sarımsak takviyesi almayı tercih ederseniz, önce Doktora danışın.

2. Elma Sirkesi

Yüksek kolesterolünüz varsa ve gözlerinizin çevresinde bulunan kolestrol birikintilerinden kurtulmak için elma sirkesini tercih edebilirsiniz.

Elma sirkesi LDL’yi veya vücudunuzdaki kötü kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Kolesterol ve yağın sıvılaştırılmasının yanı sıra karaciğeri vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur .

* Elma sirkesi ile bir pamuk topunu ıslatın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Pamuk topunu sabit tutmak için yapışkan bant veya bandaj kullanın. 2 saat sonra pamuk topunu çıkarın ve ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bunu günde birkaç kez yapın.

* Ayrıca, 1 çorba kaşığı organik elma sirkesi ve bir kaşık balı bir su bardağı ılık suyla karıştırın ve günde iki kez için.

Not: Hassas cildiniz varsa, elma sirkesini kullanmadan önce biraz su ile inceltin.


3. Soğan

Bu temel mutfak malzemesi mutlaka denemeniz gereken etkili bir tedavidir. Her şeyden önce soğan, bu sorunun arkasındaki başlıca nedenlerden biri olan kötü kolestrol ve yağ birikmesini engelleyen bileşikler içeriyor .İkincisi, asidik yapısı derideki engebeli yatakları düzleştirmeye yardımcı olur.

* 1 soğanı rendeleyin ve suyunu bir kaba alın, biraz tuz ekleyin ve birkaç saat bekletin. Yatmadan önce, etkilenen bölgede uygulayın, hafifçe masaj yapın ve gece boyunca bırakın. Ertesi sabah alanı sıcak suyla yıkayın. Her gün tekrarlayın.

Ayrıca, 2 çorba kaşığı soğan suyu bir bardak suyla karıştırın ve günlük olarak için.


4. Muz Kabukları

Kolesterol yağlanmasını gidermek için muz kabuğu hem güvenli ve doğal bir şekilde çözmek için çok etkilidir.

Muz kabuğu güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve içindeki enzimler engebeli çökelleri doğal olarak çözmeye yardımcı olur.

* Olgunlaşmış bir muz kabuğunu kesin. Kabuğun iç kısmını kolesterol kaynaklı yağ bezeleri üstüne dikkatlice yerleştirin. Bir bandaj veya bant kullanın ve bir gece bekletin.
Ertesi sabah, kabuğu çıkarın ve alanı suyla yıkayın.Göz çevresindeki yağ bezeleri yok oluncaya kadar her gece tekrarlayın.

5. Portakal Suyu

Portakal suyundaki C vitamini, folat ve flavonoidler, yüksek yoğunluklu lipoproteininizi (HDL veya ‘iyi’ kolestrol) yükseltmek ve kötü LDL seviyesini azaltmak için etkilidir.

Yapılan bir araştırmada normal ve orta derecede hiperkolesterolemik hastalarda diyetlerinde folat ve vitamin C’nin düzelmesine bağlı olarak uzun süreli portakal suyu tüketiminin düşük LDL kolestrol ve apolipoprotein B ile ilişkili olduğu bulundu .Kolestrol seviyenizi kontrol altında tutmak için günde 2 ila 3 bardak taze portakal suyu içmeye çalışın. Alternatif olarak, her gün birkaç portakal yiyebilirsiniz.


6. Badem

Bademin vücuttaki LDL kolestrolünü azaltma potansiyeli olduğundan, gözlerinizin etrafındaki kolestrol lekelerini azaltmada de etkilidir.

Yapılan araştırmalarda günlük badem tüketimi LDL kolesterolü düşürmesine yardımcı olduğu bulundu. Badem içerisindeki besinler, kolestrol sentezi ve safra asidi üretiminde rol oynayan enzimleri düzenler.
Günlük badem tüketiminin kardiyo-metabolik hastalıkların başlamasını önlemeye yönelik basit bir diyet stratejisi olduğu belirtiliyor.

* 1 çay kaşığı badem tozuna biraz süt ilave edin. Etkilenen bölgeye uygulayın ve kurumasına izin verin. Islak parmak ile macunu yavaşça fırçalayın. Günde bir kez tekrarlayın.

* Ayrıca, günlük olarak, günde 4 veya 5 badem suda ıslatın ve sabah kahvaltısının bir parçası olarak sabah yiyin.


7. Hintyağı yağı

Xanthelasma tedavisinde diğer etkili bir yöntem hintyağıdır. Hint yağı içindeki risinoleik asit, kolestrol birikimlerini azaltmaya yardımcı olur. Soğuk preslenmiş, saf hint yağını bir pamuk yardımı ile etkilenen bölgeye uygulayın, gözlerinizi kapatın.
Birkaç dakika masaj yapın ve mümkünse, pamuk bilyasını bir bandaj veya bant ile sabitleyin. Bir gece bırakın ve ertesi sabah bölgeyi ılık suyla temizleyin. Sonuçtan memnun kalana kadar bu çareyi tekrarlayın.

8. Diyetinizdeki Yağ ve Kolesterolü Azaltın

Göz çevresindeki kolestrol lekelerinin artan boyutunu azaltmak için, yediğinize dikkat etmek çok önemlidir. Yüksek yağ ve kolesterol bakımından zengin gıdalar yemek sadece durumu kötüleştirecektir. Diyetinizdeki yağlı veya kızartılmış gıdaların miktarını azaltın. Doymuş yağlardan düşük bir yemek tercih ediniz.
Diyetinize ılımlı miktarda organik hindistancevizi yağı ekleyin. Örneğin, sabah kahvesine veya içeceğinize 1 veya 2 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ekleyebilirsiniz.
Aşırı karbonhidrat ve işlenmiş şeker tüketiminden kaçının.
Kırmızı et, tam yağlı süt ürünleri, yumurta sarısı ve işlenmiş gıdalar gibi kötü kolesterole katkıda bulunan gıdalara hayır deyin.
Daha fazla kepekli tahıl, taze meyve ve sebze yiyin.
Az ya da yağsız süt ürünleri deneyin.
Fasulye gibi zengin lifli gıdalar da diyetinizin bir parçası olmalıdır.
Kolesterol seviyenizi azaltmak için düzenli olarak bir kase yulaf ezmesinin tadını çıkarın.
Ayrıca kiloluysanız mutlaka kilo vermeye çalışın . Sigarayı bırakın ve aşırı alkol alımını önleyin.
Kan akışınızı ve biriken yağların parçalanmasını iyileştirmek için haftada 5 gün en az 30 dakika egzersiz yapın.
Düzeylerinizle ilgili neler olduğunu öğrenmek için düzenli lipid ve kolesterol testleri yapın.
Doktorunuza danıştıktan sonra kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmak için balık yağı takviyeleri alabilirsin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.