Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Göğüslerin Tedavisi(Memelerin Tedavisi)

30.01.2018
193
A+
A-
Göğüslerin Tedavisi(Memelerin Tedavisi)

Göğüslerin Tedavisi(Memelerin Tedavisi)

 Memeler kadında yaygın bir kanser bölgesidir. Her kadın, kendi göğüslerini düzenli olarak muayene etmelidir. Kendi kendine meme muayenesi, özellik­le adet bittikten bir gün sonra, ayda bir kez yapılırsa yeterlidir.

Bu muayenelerde amaç, memelerde görülebilecek bazı değişiklikleri özel­likle kanser yönünden erken tanı ve tedavi etmek içindir.

Memelerin muayenesinde aşağıdaki şu üç nokta özellikle kontrol edilme­lidir:

Memede bir şişlik (yumru) ya da sertleşme var mıdır?

  • Memelerin şeklinde bir değişiklik olmuş mudur?
  • Meme başından kanlı bir akıntı geliyor mu?

             Bunlardan biri bile görülse önemlidir. Hemen kanserden kuşkulanıp gecik­meksizin doktora başvurulmalıdır.

             Memelerin kendikendine muayenesi şöyle yapılmalıdır:

  • Bir aynanın önünde, kollar yanlarda gevşek olarak sarkıtarak ayakta durulur. Dış görünüşte herhangi bir değişiklik, deride ufak çukurlaşma ya da herhangi bir buruşma (büzülme) nin olup olmadığına bakılır.
  • Kollar başın üzerine kaldırılır ve bütün açılardan memeler görülecek şe­kilde bir taraftan diğer tarafa dönülerek memelere bakmağa devam edi­lir. Bir önceki muayeneden bu yana bir değişikliğin olup olmadığı araş­tırılır.
  • Yatağa yatılır, sol omuzun altına katlanmış havlu ya da küçük bir baş yastığı yerleştirilir. Bu, meme dokusunun düzgün olarak yayılmasına yardım eder. Sol el başın altına konulur ve muayene için sağ el kullanı­lır. Parmaklar bastırılmadan memede sertleşme ya da herhangi bir şişlik olup olmadığı dikkatle araştırılır. Meme alanı bir daire olarak düşünülür. Göğüs kemiğinden ve göğsün yukarısında kaburga kemiğinden baş­layarak üst iç çeyrekten alt çeyreğe dek meme iyice kontrol edilir. On­dan sonra alt çeyreğe geçmeden meme başı, yumuşak bir hareketle sı­kıştırılır ve meme başı çevresi de kontrol edilir.
  • Aynı biçimde, meme aşağıdaki kaburga kemiğinden ve göğüs kemiğin­den başlayarak alttaki iç çeyreği muayene edilir.
  • Sol kol yan tarafa getirilir, göğsün yan tarafında ve aşağıda kaburga kemiğinden başlayarak iyice memenin dış alt çeyreği de muayene edilir.
  • Sol kol halâ yan tarafta olmak kaydıyla parmaklarla üst-dış çeyreği de muayene edilir.

—         Koltuk altı da yukarıdan aşağıya hafif bastırarak yoklanır ve muayene sonlandırılır.

             Aynı şekilde başın altına sağ el konur ve sağ omuzun altına katlanmış hav­lu, ya da yastık yerleştirilerek sağ meme kontrol edilir. Yukarıda anlatılan sıra izlenerek bu kez sol eli kullanarak sağ meme muayenesi yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.