web analytics

Gebelikte Kızamıkçık

Gebelikte Kızamıkçık

Kızamıkçık ve toksoplazma erken gebelik sırasında geçirildiği taktirde bebekte bazı ciddi problemlere yol açabilecek enfeksiyon hastalıklarıdır.

Gebelikten önce yaptırdığınız testte eğer, kızamıkçık antikorlarınız negatif çıkarsa bu hastalığa karşı bağışıklığınız yok yani duyarlısınız anlamına gelir. Bu durumda, size doktorunuz gebelik öncesinde aşı önerebilir.

Kızamıkçık aşısı etkisi azaltılmış da olsa canlı virüslerden yapıldığı için aşı sonrası 3 ay süreyle hamile kalmamanız ve bu sürenin sonunda bağışıklık gelişip gelişmediğini kontrol ettirmeniz gereklidir. Toksoplazma antikorlarının negatifliği de bu hastalığa karşı duyarlılığı gösterir. Bunun aşısı olmasa da doktorunuz size dikkat etmeniz gereken hususları bildirecektir.

Kızamıkçık hakkıda bilmeniz gerekenler Kızamıkçık, annenin gebeyken bu hastalığa yakalanması durumunda, doğmamış bebeğe ciddi zararlar verebilecek bulaşıcı bir hastalıktır. Anneleri gebeliğin ilk sekiz ile on haftasında kızamıkçığa yakalanan bebeklerin yaklaşık yüzde 90’ı bundan ciddi olarak etkilenir. Bebeğin işitmesi, görmesi ve beyni zarar görebilir ve düşük yapma ve bebeğin ölü doğması riski artar.

Gebe kalmadan önce kızamıkçığa karşı bağışıklık kazanmış olduğunuzdan emin olmanız gerçekten önemlidir. Bağışıklığın belirlenmesi için basit bir kan tahlili yeterlidir. Bağışıklığınız yoksa, hastalığa karşı aşı olabilirsiniz; ancak bu, gebe kalmadan önce yaptırılmalıdır. Çocuk doğuracak yaşta bir kadınsanız ve henüz aşı olmamışsanız, gebe kalmaya karar vermeden çok önce lütfen doktorunuza giderek aşı olun.

Bu yazı gebelikte kızamıkçık belirtileri, gebelikte kızamıkçık aşısı, gebelikte kızamıkçık hastalığı, gebelikte kızamıkçık tedavisi, gebelikte kızamıkçık aşısı yapılırsa ne olur, gebelikte kızamıkçık nedir  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Bu Yazıyı Begenin
Sosyal Ağlarda Paylaşın

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

CLOSE
CLOSE
Devamını oku:
Romatizma artık gençleri de etkiliyor!

Kas-iskelet sistemini etkileyen...

Diz Ağrısı Ve Diz Kapağı Arkası Ağrısı Neden Olur Evde Nasıl Geçer?

Diz ağrısı en...

Kırışıklık Giderici Ev Yapımı Yüz Maske Tarifleri

Yüz derisinde görülen...

Pitaya (Ejder Meyvesi): Genç Görünümü Destekliyor

Ejderha veya ejderha...

Kapat