web analytics

Erken Boşalma Önemsenmiyor!

Erken Boşalma Önemsenmiyor!

Erken Boşalmanın Sebepleri Nelerdir?

Erken boşalmanın sebepleri şahıstan şahsa değişen farklı etmenlerden ortaya çıkabilmektedir. Fizyolojik ve psikolojik faktörler erkeklerde erken boşalma probleminin nedenleri arasındadır. Erken Boşalmanın Sebepleri Nelerdir?
Fiziksel yönden bakıldığında prostat iltihabı, diyabet, bölgesel genito-üriner hastalık, bölgesel duyu hasarı, polisitemi gibi sebeplerin erkeklerde erken boşalmaya yol açtığı görülmektedir.
Fakat genel anlamda bakıldığında cinsel kimliğin olgunlaştığı ve geliştiği ergenlik döneminde, gizli saklı acele ile yapılan mastürbasyon davranışı zamanla bir alışkanlık haline gelerek erken boşalmaya sebep olmaktadır. Mastürbasyon esnasında hissedilen suçluluk duygusu da erken boşalmaya sebep olabilmekte ve o dönemden sonra da etkisini göstermektedir. Mastürbasyon alışkanlığının yanında kişilerin yaşam tarzları, cinsellik konusu ile ilgili tecrübesizlik, bireyin kendisine dair gerçekçi olmayan beklentileri, yorgunluk, gerginlik, aşırı stres gibi durumlar erkeklerde erken boşalma problemine sebep olmaktadır. Eşlerinin yaşayacağı hayal kırıklığından korkma, eşler arası yaşanan çatışmalar, eşi aldatma, kaçamak ilişkiler yaşama da erken boşalmanın sebeplerindendir.
Birincil  ve İkincil Erken Boşalmanın Sebepleri

Erkekte cinsel hayatın başlarından itibaren erken boşalma problemi gözlemleniyorsa birincil erken boşalma, sağlıklı giden cinsel yaşamın belli bir döneminde ortaya çıkan problem de ikincil erken boşalma problemi olarak tanımlanmaktadır. Birincil tip erken boşalma probleminin temeli yukarıda bahsettiğimiz genellikle ergenlik döneminde başlayan mastürbasyon davranışlarına dayanmaktadır. Çocukluk döneminde yaşanılan ensest ilişkiler, tacizler, tecavüzler gibi derin sarsıntılar da birincil erken boşalma sebeplerindendir.
Cinsel tecrübe azlığı, ilişki esnasında aşırı heyecan, heyecanı kontrol etme çabası ve kontrol edememe, yanlış bilinen cinsel bilgiler neticesinde aşırı gerginlik, stres, yoğun iş temposu gibi etmenler de ikincil erken boşalma sebepleri olarak tanımlanmaktadır. İkincil tip erken boşalmanın psikolojik nedenler haricinde alkol bağımlılığı, kalp hastalıkları, şeker hastalığı, ilaç kullanımı prostat sorunları gibi fizyolojik nedenler de erken boşalmaya sebep olabilmektedir.
Lakin sorun genellikle psikolojik kaynaklıdır. Erkeğin partneri ile yaşadığı uyumsuzluk, partnerin baskın kişilik yapısı, kişinin kendisini yetersiz hissetmesi, kendini değersiz hissetmesi, evliliğinin ve ya ilişkisinin kötü devam etmesi de önemli faktörler arasındadır ve erken boşalma problemini ortaya çıkartabilmektedir.
Sağlıklı bir boşalma, boşalma süresini kontrol edebilmekle gerçekleşir.
Kontrol Etmeyi Öğrendiğinizde;
Boşalma sürenizi kendiniz ayarlar ve yaşadığınız cinsel ilişkiden zevk alabilirsiniz.

Bu Yazıyı Begenin
Sosyal Ağlarda Paylaşın

Etiketler:

Yorum Yaz

Devamını oku:
Ahmet Maranki kronik çarpıntı kürü

Halk arasında Bitkilerin...

Maden Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

 

Kekik Faydaları

Kekik Faydaları

Demirhindi Faydaları, Demir Hindi Nedir, Neye Yarar?

Doğanın bize sunduğu...

Kapat