Enginar sirkesi nasıl yapılır?

Enginar sirkesi nasıl yapılır?

Enginar Sirkesi

Enginar sirkesi, Karaciğer en sadık dostu olan enginar artık ülkemizde bol miktarda yetiştirilmekte ve hemen hemen her markette kolayca bulunabilmektedir. Eskiden enginar bulmak daha zordu. Dolayısı ile elimizin altında artık her daim bulunan bu şifa deposundan sonuna kadar faydalanmalıyız. Enginar azımsanamayacak miktarda C ve K vitamini içerir. Düzenli olarak tüketilirse vücudun ihtiyacı olan magnezyum, çinko, demir ve potasyumu sağlar. Hem lifli bir gıdadır hem de bolca kalsiyum içerir. Ve bu harika sebzenin sirke olarak kullanılması da vücut için son derece faydalıdır.

Enginar sirkesi nasıl yapılır?

Enginar sirkesi için gereken malzemeler

  • Yeterince içme suyu
  • 3 kilogram enginar
  • Fermente olmuş halde sirke 

Yapılışı: Doğal sirke bu aşamada çok önemli. Tabi ki bir çoğumuz doğal yolla fermente olmuş sirke bulamayabiliriz. Bundan dolayı eğer doğal sirkeniz yoksa sakın vazgeçmeyin. Bal bu konuda bize yardımcı olacak. Enginar sirkesi için kullanacağımız 5 kilogramlık kavanoz için 3.5 çorba kaşığı bal kullanmamız yeterli olacak. Sirke süreciniz tamamlandığında artık elinizde doğal yolla fermente olmuş sirkeniz olacak. Bundan sonraki sirke yapımları için bu sirkeyi gönül rahatlığı ile kullanabileceksiniz. Öncelikle enginarlarınızın ilaçsız ve doğal olduğundan emin olabilecek şekilde güvendiğiniz bir yerden temin etmelisiniz. Yıkanmış olan enginarların tamamen kuru olması gerekir. Dilerseniz 1 gün önceden yıkayıp kurulayın ve kağıt bir havlunun üzerinde 1 gece bekletin. Sonra enginarları küçük parçalar halinde doğrayın. 

Doğranmış enginarları cam kavanozun içine doldurun ve ağzından 3 parmak boşluk kalacak şekilde ballı suyunu ilave edin. Ve üzerini kapatalım tam 20 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere tahta bir kaşık yardımı ile karıştıralım. Enginarların suyun yüzeyine çıkmaması bu aşamada çok önemli çünkü suyun yüzeyinde olan enginarlar küflenir bu da sirkenizin tadını bozar. Bu karıştırma işlemi ilk 4-5 gün çok önemli. Bu süreden sonra enginarlar yavaş yavaş ağırlaşarak dibe çökmeye başlayacaklardır. 20 günlük süre dolduğunda kavanozun üzerinde sirke anası ve kurtçukların oluştuğunu gözlemleyeceksiniz. Sonra bunlarda yavaş yavaş dibe çökecek. Sirkenin tam olarak oluşma süreci yaklaşık 3  ay kadar sürecek. Bu süre sonunda sirkenizi bir tülbent yardımı ile süzerek kullanabilirsiniz. Süzme işlemi sırasında sirke anasına zarar vermeden süzün ki bu sirke anasını daha sonraki sirke yapımlarınızda maya olarak kullanabilirsiniz. Eğer sirke anasını hemen kullanmayacaksanız üzerine yapmış olduğunuz sirkeden biraz ekleyerek ve ağzını kapalı tutarak muhafaza edebilirsiniz. Süzdüğünüz enginar sirkesinin tadına baktığınızda size yeteri kadar keskin gelmezse sirke anasını tekrar içine atıp ağzını da tülbentle kapayıp bir süre daha istediğiniz keskinliğe gelene kadar bekletebilirsiniz. Enginar sirkesi hazır.       

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.