Çörek Otunun Sağlığa Faydaları !

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları !

( Sativa ) Çörek otu olarak bilinen siyah tohum,  Orta Doğu ve Hint  mutfağında kullanılan ortak bir tohumdur.  Bu tohumların kehribar benzeri bir aromasıyla keskin, acı ve biber tadı vardır. Kuru kavrulmuş siyah tohumlar, körilere, yan yemeklere ve sebzeleri karıştırmaya lezzet katmak için kullanılır. Yemeklerde,ve birçok alanda, bu tohumlar yoğun şekilde kullanılır.


Eski zamanlardan beri insanlar  hastalıkları tedavi etmek için bu tohumları ve yağları  kullandı. Neredeyse hiç yan etkisi olmayan siyah tohumların iyileştirici gücü geniş kapsamlıdır. Sağlık yararlarının çoğuna tohumlarda üç doğal kimyasal- timokinon (TQ), timohidrokuinon (THQ) ve timol atfedilir . Ayrıca kalsiyum, lif, demir, potasyum, protein, karbonhidratlar ve sağlıklı yağ içerirler.

Buna ek olarak, bu tohumlar analjezik, antifungal, antispazmodik, antioksidan, antibakteriyel, anti-inflamatuar, yağ asidi, anti-ülser, antihipertansif ve antikolinerjik özelliklere sahiptir.

Çörekotu’nun sağlığa ve vücuda faydalaı ise:

1.Yüksek Kan Basıncını Düşürür

Çörek otu antihipertansif etkisi ile hipertansiyon ile baş etmeye yardımcı olur. Bir araştırmaya göre, Çörek otu (Nigella sativa) tohum ekstraktının iki ay boyunca günlük kullanımı, hafif hipertansiyonu olan hastalarda kan basıncını düşürücü bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak, tohumlar düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL veya ‘kötü’ kolesterol) düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve genel kalp sağlığını yükseltir. Hipertansiyona yakalanırsanız , günde iki kez 100 ila 200 mg Çörek otu özütü alın. Durumunuza uygun dozaj için bir doktora başvurun.

2.Tip 2 Diyabeti Tedavi Eder

Araştırmacılar, Çörek otu tohumlarının Tip 2 diyabetli hastalardaki glisemik kontrol üzerindeki etkisini inceledi. 2 gram siyah tohumdan oluşan günlük bir doz, Tip 2 diyabetik hastalarda kan şekeri düzeylerini dengelemek için faydalı olabilir. Çörek otunun düzenli olarak alınması, açlık kan şekeri düzeylerini ve insülin direncini azaltmanın yanı sıra pankreastaki beta hücre fonksiyonunu da arttırır. Bu tohumlar şeker hastalığını önlemede de faydalıdır.

3. Hafızayı Kuvvetlendirir

Çörek otu beyin sağlığınızı arttırır. Antioksidan, antienflamatuar ve nöron koruyucu özelliklerinden dolayı, siyah tohumlar hafızanızı kuvvetlendirir.

Yapılan araştırmada günlük saf  siyah tohum tozu içeren 500 mg’lık iki kapsül alan insanlar plasebo alanlara kıyasla daha iyi biliş, bellek ve dikkat gösterdiler. Yarım çay kaşığı öğütülmüş siyah tohumları günde iki kez öğüterek tüketin  veya doktorunuza danıştıktan sonra kapsül olarak alın.

4. Astım’ı tedavi eder

Bir araştırmaya göre, siyah tohum yağı, astımlı solunum yollarında nispeten güçlü bir anti-astımlı etki yapıyor. Anti-astım özelliği , astım belirtilerinin yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur ve düzelmeyi sağlar . Yağdaki timokinon, hava yolu inflamasyonunu azaltmaya yardımcı olur ve fazla mukus salgılamasını engeller. Bu yağ ayrıca boğaz ağrısı, akut sinüzit ve bademcik iltihabı için etkili bir tedavidir. Sıcak suya birkaç damla çörek otu ilave edin. Başınızı bir havlu ile örtün ve buharı 5 dakika boyunca teneffüs edin. Gerektiği gibi tekrarlayın. Ayrıca, mendilinizin üzerine birkaç damla siyah tohum yağı koyun ve aromayı zaman zaman teneffüs edin.

5. Kanser Riskini Azaltır

Siyah tohumlar göğüs, beyin, oral, servikal ve kolon kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmada etkilidir. Bir araştırmaya göre, siyah tohumlarda bulunan timokinon, iltihaplı hastalıkları ve kanseri iyileştirme potansiyeline sahip. Bu bileşen bir serbest radikal ve süperoksit radikal temizleyicisi olarak işlev görür.

6. Karaciğeri İyileştirir

Çörek otu yağı karaciğer sağlığını da geliştirebilir. Düzgün işleyen bir karaciğer vücuttaki toksinleri gidermeye yardımcı olur .

Çörek otu yağı karaciğer ve böbreği güçlendirir. Yapılan çalışmada yağın hepato-renal koruma mekanizmasını geliştirdiğini, hastalık komplikasyonlarını azalttığını ve ilerlemesini geciktirdiğini ayrıca karaciğer fonksiyonunuzu iyileştirmek ve hem hasarı hem de hastalığı önlemek için diyetinize düzenli olarak çörek otu ekleyin.


7.Cildi Güzelleştirir

Çörek otu yağının düzenli kullanımı cilt rengini iyileştirmeye yardımcı olur. Melanin üretimini engelleyebilir, bu da deriyi güneş hasarından korur . Ayrıca antioksidan, anti-inflamatuar ve nemlendirme özellikleri cildin yenilenmesine yardımcı olur ve sağlıklı, parlayan cildi teşvik eder. Doğal sağlığını ve canlılığını geri kazanmak için bu yağı oral yoldan alabilir veya cilde doğrudan masaj yapabilirsiniz.

8. Saç Dökülmesini Tedavi Eder

Çörek otu yağı saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri, saç dökülmesini azaltır saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca antifungal özelliği saç dökülmesine neden olan enfeksiyonları önler. Ayrıca saçları hasardan korur, saçuzamasını hızlandırır ve sağlıklı saçı geliştiren nemlendirici bir kaliteye sahiptir.

Eşit miktarda çörek otu  yağı ve zeytin yağını karıştırın.
Karışımı ısıtın ve saçlarınıza sürün. 30 dakika bekleyin, sonra saçlarınızı şampuanlayın.
Bunu saç dökülmesi ile mücadele etmek için haftada birkaç kez yapın.

9.Egzamayı İyileştirir

Egzama, çörek otu yağı ile tedavi edebileceğiniz bir cilt rahatsızlığıdır. Bu yağın yumuşatıcı özelliği, alevlenmeye karşı koruma sağlamak için yağsız bir film oluşturur. Buna ek olarak, anti-inflamatuar özelliği inflamasyon, kızarıklık ve diğer egzama semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Bir araştırmaya göre, topikal siyah çekirdeğin yağının terapötik etkisi, yaşam kalitesinde düzelme ve el egzamasının şiddetinde azalma olduğunu gösterdi.Egzama iyileştirmek için etkilenen deride doğrudan günde iki kez siyah tohum yağı uygulayın.

10.İshali Tedavi Eder

Çörek otu ishal , gaz, kolik ve kabızlık gibi mide problemlerini tedavi etmek için iyidir. 1 çay kaşığı toz çörek otunu 1 fincan yoğurda ilave edin.
Durumunuz gelene kadar günde iki kez tüketin.

Ayrıca Günlük siyah tohum alımınızı 2 ila 3 çay kaşığı ile sınırlayın.
Topikal uygulama için bu yağı zeytin ya da susam yağı ile inceltin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.