web analytics

ÇOCUKLARDA İSİLİĞE SON

ÇOCUKLARDA İSİLİĞE SON

Sıcak havalar herkesi etkiliyor. Ancak bebekler sıcaklardan en çok etkilenenlerinin başında geliyor. Hele ki silik sorunu! Yazın terleyen bebekler isilik sorunu ile karşı karşıya kalıyorBasit ve önemsiz görünse de hem bebekleri hem de anneleri etkiliyor. International Etiler Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Vildan Şengör isilik nedir sorusunu şöyle yanıtlıyor: "İsilik (miliaria) özellikle yaz döneminde sıcağın ve aşırı nemin etkisiyle özellikle vücudun kıvrım bölgelerinde görülen kızarıklık ve kabarcıklarla karakterize döküntülerdir."

Nedenleri

Ter bezlerinin salgılarının deriye boşaldığı yerlerde tıkaçların oluşmasından ve ter salgısının deri altında kalmasından oluşuyor. Peki neden bebeklerde daha sık görülüyor? Dr. Şengör bunu şöyle açıklıyor: "Bebeklerin deri yapısının inceliğinden ve hassasiyetinden kaynaklanan yapısal bir meyil söz konusudur. Bunun üzerine sık yıkanmama, terli kalma, kalın giydirme gibi durumlar eklenirse lezyonlar çok daha kolay meydana gelir. Önlem alınmadığında kızarıklıkların üzerinde bir süre sonra kaşıntı ve iğnelenme hissi başlar. Bebek, eğer bu alanları kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanmalar ortaya çıkabilir.

Önlemler

İsilikle karşı karşıya kalan  bebeğe mutlaka her gün duş aldırılması, ince ve teri çekecek kıyafetler giydirilmesi, buna rağmen şikayetlerde gerileme olmazsa hemen doktora görülmesi gerekiyor. Buna arğmen sorun geçmediğinde isiliğin yaygınlığına ve şikayetlerin şiddetine göre serinletici losyonlar, gereğinden antihistaminikli şurup ve kremler kullanılabiliyor.

Bu Yazıyı Begenin
Sosyal Ağlarda Paylaşın

Etiketler:

Yorum Yaz

Devamını oku:
DOMUZ GRİBİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

DOMUZ GRİBİ İLE...

Bu Ev Yapımı Ballı ve Zencefilli Şurup İle Soğuk Algınlığına Karşı Savaşın

Bu ev yapımı...

ZATÜRRE (PNÖMONİ)

ZATÜRRE (PNÖMONİ)

Normal Ciltler için Bitkisel Maske

Kapat