web analytics

Cinsel Problemler Ve Tavsiyeler

Cinsel Problemler Ve Tavsiyeler

Cinsel Problemler Ve Tavsiyeler

Cinsel Problemler

Bazı hastalık durumlarında cinsel hayat tabi ki etkilenir. Bunlann bir kısmı kısa süreli olabilir, grip-gebelik gibi. Bir kısımda uzun süreli olabilir. Gebelikte cinsel istekte değişmeler olabilir. Uzun süreli hastalık durumlarında, hem hastalığın kendisi hem de kullanılan ilaçlar, cinsel isteksizlik ve cinsel cevapta azalma yapabilir. Şeker hastalığı, tansiyon, kalp hastalığı gibi hastalıklarda kullanılan ilaçlann bu tip yan etkileri olursa doktorunuz ilaç değiştirme yoluna gidebilir. Menopoz kanser tedavisi yapılan hastalarda da cinsel isteksizlik bulunabilir.

Cinsel isteksizlik kadınlarda en sık görülen cinsel problemdir. İsteksizlik olması, orgazmı da zorlaştırır. Orgazm olmamak kadını daha da isteksiz hale getirir. Bunu bir yerden çözmek gerekir. Günlük stresler, iş, ev, aile, para problemleri bile kolayca etkileyebilir. Daha önceden cinsel konularda kötü tecrübeleri olmuş ya da kötü duyumlar almış ise bu kadının isteksizliği doğal olacaktır. Her kişinin, hayatının bazı dönemlerinde isteksiz olması olağandır. Ama, devamlı hal alıyor ise çözüm için yardım istemek en mantıklısı olacaktır.

Orgazm olamıyorum, diğer bir şikayet konusudur. Orgazm için uyarılma iyi olmalıdır. istanbulun en iddalı escort ilan sitesi Bunu her iki eşin de bilmemesi en sık rastlanan eksikliklerden birisidir. Eşler birbirine uyarılma şekil konusunda yardımcı olursa problemin çoğu hallolur.

Görüldüğü gibi karı-koca arasındaki açık yürekli iletişim burada da önem kazanmaktadır. Orgazm konusunda çocukluktan elde edilen negatif etkiler, yetiştirme, tecrübeler, kullanılan bazı ilaçlar, günlük ya da derindeki stressler, depresyon gibi ruhsal değişimler oldukça etkili olabilmektedir. Orgazm olmadan da cinsel ilişki çeşitli dönemleriyle zevk verici olur, işlevini görür. Ciddi sebep yoksa bu konuda diretici olmadan yakınlaşmak çözümleyecektir.

Erkeğin cinsel problemleri de tabii ki cinsel hayatı etkileyecektir. İktidarsızlık; en sık rastlanan problemdir. Bu tip sorunların da cinsel ilişki problemlerinde doktora bildirilmesi çözüme daha çabuk ulaşmayı sağlayacaktır.

Diğer sık şikayette ilişkide ağrıdır. Cinsel ilişkide ağrı konusu için önce cinsel organların yapışma bir göz atmak yerinde olacaktır.

1 Dış cinsel organ bölgesi, küçük dudak, büyük dudak, bızır, kızlık zarı, salgı yapan bartholin bezi ve idrar yolu ağzı yapılarım içerir. Hazne dış organlar ile rahim arasım birleştiren esnek bir kanaldır. Rahmin hazneye açılan kısmı da rahim ağzı diye adlandırılır.

Cinsel ilişki sırasında kadın haznede, hazne gerisinde veya içerde daha derinlerde ağrı hissedebilir. Derindeki ağrılar iç kısımlarda, bel-sırt aşağısında, ön tarafta, rahim-idrar bölgesinde hissedilen ağrılardır.

Dış bölgedeki ağrılar, o bölgeye dokunulunca hissedilen ağrılar şeklinde kendini gösterir. Bazı hanımlar temizliğim iyi olsun diye sabunlar, özel temizlik maddeleri, spreyler kullanırlar. Bunlar o bölgede hassasiyet, kaşıntı, ciltte değişmeler yapar. Cinsel ilişki sırasında acılara neden olabilirler. Vulvadaki enfeksiyonlar, kist ve yara gibi olaylar tüylerin giderilmesi sırasındaki kullanılan yöntemlere bağlı zedelenmeler de acıya katkıda bulunabilirler.

Haznede hissedilen ağrılar, haznede kayganlık sağlayacak sıvı oluşumunun az olmasına bağlı olarak gelişebilir. İlişki sırasında, yeterli uyan olmazsa bu sıvı üretimi az olup rahatsızlığa neden olabilir. Doğumdan hemen sonra, bazen gebelikte, emzirme döneminde ve menopoz devresinde de hormonların değişimine bağlı olarak salgı üretimi azalıp huzursuzluk oluşturabilir. Östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak hazne örtüsü incelir, daha kuru hale gelir. Östrojen hormonu uygulaması ya da özel jelleıin kullanımı ile bu şikayetler azalacaktır. Uyanlma yeterli olmuyorsa eşlerin birbirleriyle konuşması, çeşitli uyarı yollarını kullanmaları bir süre özel jel-fitil gibi hazneyi nemlendirecek, kayganlık sağlayacak maddelerle rahatlama problemi çözebilir. Yalnız burada şunu da belirtmek gerekir ki, prezervatif  kullanıldığında hazne içine çeşitli yağlar (bebe yağı gibi) kullanmamak gerekir. Çünkü bu maddeler prezervatife geçip, kolayca yırtılmasına neden olabilir. Su esaslı jel ya da krem kullanmak daha güvenli olur.

Diğer bir hazne ağrısı sebebi ise hazne iltihaplarıdır. Bu durumda akıntı, kaşıntı, yanma gibi ek şikayetler de eklenir. Doktorun kontrolünden geçip, uygun tedavileri kullanmak gerekir.

Önemli bir problem de vaghismus dediğimiz durumdur. Hazne girişinde, hazneyi çevreleyen adalelerin kasılması şeklinde tanımlanabilir. Bu adalelerin kasılması, girişi daraltacak ve cinsel ilişki sırasında erkek cinsel organının hazneye girmesi ya mümkün olmayacak ya da bu darlığı aşmaya çalışırken ağrılı hal alacaktır. Zifaf gecesini akimda büyüten, önceden kötü duyumlar alan, olumsuz şartlarda evliliğe adım atan hanımlarda kendini kasma sonucu, ilişki mümkün olmayabilmek- tedir. îşte mekanizma budur. Yapısal bir problem olmadığının tespitinden sonra psikoterapik yaklaşımla eşlerin beraber uygulaması sonucu yüz güldürücü netice alınıp, aile problemi haline gelmesi engellenebilir.

Vaingismus, bazen doğumdan sonraki ilk ilişkilerde, hazne düzeltici ameliyatlar sonrasında, hazneye ait enfeksiyonlar da ek olarak ağrıya neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında gerginlik, gebe kalma korkusu gibi düşünceler uyarılmayı etkileyip hazne etrafındaki adalelerin gevşemesini yetersiz kılarak,ağrıya sebep olabilir.

Bu Yazıyı Begenin
Sosyal Ağlarda Paylaşın
 • 26
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  26
  Shares

Etiketler: ,

Yorum Yaz

Devamını oku:
Sivilce İzleri Neden Oluşur, Tedavisi İçin Çözümler

Sivilce ve akne...

Elde Titreme ve Güç Kaybı Nedenleri

Elde titreme birçok...

Cilt Pullanmasına Bitkisel Tedavi

Cilt pullanması sorunu...

Burun Tıkanması Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Günlük yaşamımızda sıklıkla...

Kapat