Bel Fıtığı Nasıl Geçer

Bel Fıtığı Nasıl Geçer

Bel Fıtığı Nasıl Geçer

Bel fıtığı denilince dayanılmaz ağrılar,bedeni hareketlerde kısıtlanmalar,aktivite başarısızlıkları ve çekilen acılar,eğilememek, bükülememek,
oturuş bozuklukları,kendini emniyete alarak hareket etmek gibi birçok daha hayatın her alanını size zehir edecek kısıtlamalar akla gelmekte.
Peki bel fıtığı geçer mi ,bel fıtığı geçerse nasıl geçer,bel fıtığının tedavisi var mıdır? gibi soruların cevapları yazımızı izleyerek hep birlikte bu soruların kesin tanıları ve cevaplarını öğrenelim ve hep beraber bulalım.

Bel fıtığı hangi kişiler de kimlerde görülür neden kaynaklanır.Aslında bu soruların cevabını bel fıtığı hastaları kendileri gayet tabii bilmektedirler.Bel fıtığı önceden kendisini ağrılar ve çeşitli kramplarla geldiğini belli eder.Aslında bu belinizin evvelden size işaret ettiği serzenişidir.Bu ağrılarla bacak arkalarındaki gerilmelerle size verilmek istenen mesaj önlem alınması yönündedir.
Aşırı şişmanlık buna obezite de diyebiliriz.Vücut tam bir denge mekanizmasıdır denge bozulunca nasıl ki terazi yanlış tartar,bedende böyledir.Bu kilolar disklere aşırı baskı yapar ve diskleri tahribata uğratırlar.Bedenin ve belin taşıyabileceğinden fazla yükü yüklenmesi de dengeyi önemli ölçüde etkileyeceğinden bel fıtığı riskiniz oranla daha çok artar.Yani pek tabii her hastalığa kendisi davetiye çıkartan insanoğlu kendisini bir sanat eseri olarak görmeli ve bu insani eseri muhafaza etmekte üzerine titremelidir.
Hareketsizlik ise kasları ,omurgaları takatten güçten düşürür,zamanla güçsüzleşen bel yapısı çok hassas hale gelir.Dolayısı ile en ufak zorlanmalarda kendini bırakıveren güçsüz disk fıtık oluşumuyla kendisini bırakıverir.
Özellikle sigara ve tütün mamüllerine vurgu yapmak istiyoruz ki bu etken ise diskleri yine aynı şekilde tahrip eder aynı vakitte ise iyileşmeyi geciktirir.Bunun için Sigara içenlerin azaltmasını ,az içenlerinse bırakmasını önemle tavsiye ediyoruz.
Bel boşluğu doldurulacak şekilde oturuş ise en güzel oturma şeklidir.Günlük aktivitelerde nasıl yük kaldırılacağı nasıl indirilip yüklerin nasıl bindirileceği ve nasıl itileceği bilinerek hareket edilmelidir.En üzüldüğümüz nokta ise bu tavsiyeleri bel fıtığı başına gelmişlerin okuması ziyadesiyle hastalanmadan başa gelmeden insanların bu tedbirleri alması sağlık için çok önemli etkenlerdir.
Omurga sistemi tam bir denklik sistemidir siz onu iyi taşırsanız omurganızda sizi çok rahat ettirecek şekilde taşır.
Onca hamallık işiyle iştigal olanlar neden bel rahatsızlığına yakalanmazlar sorusu aslında bizlere en iyi cevap niteliği taşır.Kaldırmayı indirmeyi ve bindirmeyi hatta iteklemeyi,oturmayı kalkmayı uzanmayı daha birçok aktiviteyi bilinçli yapmak bel fıtığına karşı alınacak en iyi tedbirdir.
Birkaç örneklemede bulunacak olursak yerden bir ağırlık kaldıracak olan biri öncelikle eğilmelidir,eğilmeden kaldırmak zarar verir,yükü bele bindirmek asla kabul edilemeyen bir davranıştır.Misal ki itekleme işleminde kişi aşağıdan yukarıya doğru kendini kaldırarak hareket etmemelidir,ancak kendini yukarı seviyeye yükselterek yani ayak altına alınacak sağlam zemin oluşturacak bir eşyadan yardım almalıdır.Diğer hareket bel için kabul edilemez bir davranıştır ve önemli risk oluşturmaktadır.
Masa başı görevlileri ise mutlaka bel boşluklarının destekli olmasına özen göstermek zorundadırlar.
Kişiye tıbben ağrı kesici,kas gevşemesine etkin ilaçlarla birlikte istirahat önerilir ancak bu yöntem başarı sağlamaz ise fizik tedavi uygulanır ve bu uygulamada cevap vermez ise geriye tıbben cerrahi operasyon önerilir.

Bel Fıtığı İçin Ameliyat Çeşitleri

Bel Fıtığı Nasıl Geçer

Bel Fıtığı Nasıl Geçer 1

Açık diskektomi yöntemi:

Bu cerrahi uygulama herzamaki rutin genel anestezi ile birlikte gerçekleşmesi sağlanır.Hastanın durumu yüzükoyun yatıyor şekildedir.Dokusu zarara uğramış kas beldeki disklerin üzerinden sıyırma yöntemiyle ayrılırak ve cerrahi operasyon geçirecek bölgenin cerrahın görüşünü sağlamak amacıyla ekartör aletinden yardım alarak derinin omurga ve diskten uzağa alınması sağlanır.Sinir köklerinin zarara uğramaması için ise bombeleşerek yıpranmış disklere ulaşılır.Bu operasyon çok tercih sebebi değildir ancak bu yöntemle doktor disk üzerindeki bel fıtığına sebep olan etkenleri temizler.

Bel Fıtığı Nasıl Geçer 2

Bel Fıtığı Nasıl Geçer1

Bel Fıtığı Nasıl Geçer

Mikrodiskektomi yöntemi:

Bu uygulama ile amaçlanan hedef bel fıtığı hastasının ameliyat sonrası hayatının daha yaşanılır daha acısız ve daha ağrısız halde yaanılır hale getirmektir.Bu maksat ile yapılan operasyonda daha az kesiklerle açılan bel aşağısından yapılan uygulamada daha az kaslar ekarte olduğundan bu sistem tercih sebebi sayılmaktadır.Ayrıca ameliyatta kullanılan mikroskopun büyük etkisinden bahsetmeden geçemeyiz çünkü bu mikroskop 20 ve 40 oranda büyüteç etkisi sağlıyor böylelikle görmede kolaylık sağlanıyor.Ameliyat kesik yeri içten dikişlerle kapatılır ufak çapta pansumanlar yeterli olur.Büyütecin sağladığı kolaylıktan dolayı ise ameliyatta başka bir zarar meydana gelmez.Bu yöntem takdire şayandırki tercih edilen nitelikler barındırır.

Bel Fıtığı Nasıl Geçer 3

Endoskopik Bel Fıtık Ameliyat Yöntemi:

Bel fıtığı oluşan kimselerde bu yöntem orta taraftan ve yan yönlerden girişilerek yapılan bir yöntem metoddur.Bu metodda diğer metodlara nazaran daha az kesi yapılarak uygulanır.Bu metodda ekrandan gözlemlenerek bir cm kesikten bel fıtığı alanına dört mm endoskop kullanılır.Ameliyatta epudural ve lokal anestesi sisteminden yararlanılır.Tabi sadece bazı bel fıtıklarında bu yöntem kullanılır.Hangi yöntemin kullanılacağına doktor karar verir.

Bel Fıtığı Nasıl Geçer 4

Bel Fıtığına Faydalı Doğal Ve Bitkisel Yöntemler

Tıbbi tedavi ve fiziksel tedavi metodlarının yanı sıra doğal ve etkili tedavi yöntemlerinden bahsetmek isiyoruz.İlaç kullanıyorsunuz ve yanısıra fizik tedavi uygulamalarınıda denediniz bu işlemler size fayda sağlamıyor.Böyle durumlarda doğal tedavi metodlarının pek çok faydası olabilmekte.Pek tabi tıbben sonuç alınamayan durumlarda her zaman acele etmeyip birde doğal tedavi yöntemlerini uygulamak hatta bu yöntemlerle başarı sağlama olasılığınıda gözler önünde bulundurarak harekete geçmek lazım gelir.
Bu örneklerden sonra bakalım bel fıtığı tedavisinde etkili olan doğal bitkilerin ne ölçüde bel fığına fayda sağladığına.

Şimdi sizlere bel fıtığı nasıl geçer sorunun cevabıyla başbaşa bırakıyoruz.Toplumuzda kırkkilitotu diye nitelendirilen muhtevasında 16 derece silisik asit barındıran atkutruğu ve tilki kuyruğu diyede isimlendirilen bu bitkinin bel fıtığı tedavisine iyi geldiğini biliyormuydunuz.

Peki kırkkilitotu nasıl kulanılır, yapmanız gereken sadece bir bardak ölçüde suya 2 tutam oranında kırkkilitotunu ekleyim 5 dakika mühletle kaynatmaktır.Hemen ardından su ılıdıktan sonra boyundan itibaren kuyruk sokumuna kadar ovarak bu suyu yedirmektir.Kırkkilit otuyla yapılan bu uygulama ertesi gün ardıç yağı ile aynı şekilde masaj yapılarak devam edecek.İşte bütün yapmanız gereken bu .Sonucu bizimlede paylaşmanızı temenni ediyor geçmiş olsun dilelerimizi sunuyoruz.

Ayrıca  binbirdelikotunun yağı bel fıtığı ağrınıza çok iyi gelecektir.

Şimdi sizlere daha önce denenmiş ve fayda görülmüş bir uygulama paylamak istiyoruz.Ve bilinmesini isterizki hiçbir yan etki içermez bu tedavi yöntemi için daha önce ameliyat geçirmemiş olmak gereklidir.

Ameliyatsız Bel Fıtığından Kurtulma Tedavisi

Ameliyatsız Bel Fıtığından Kurtulma Tedavisi

Ameliyatsız Bel Fıtığından Kurtulma Tedavisi

Ameliyatsız Bel Fıtığından Kurtulma Tedavisi için gereken malzemeler ve Ameliyatsız Bel Fıtığından Kurtulma Tedavisi için kullanılan malzemelerin hazırlanışı:

150 yüzelli gram oranında minikçe doğranılarak hazırlanmış kuru inciri ve 60 gram oranında kurutulmuş bamyayı sekiz ölçek su bardağı oranında suyla karıştırıp bamyaların yumuşamalarını bekleyerek kaynatıyoruz.
Bamyalar yumuşaklaşınca 1birkahve fincan oranda gerçek zeytinyağı,bir kahve fincanı ölçüde yeni mahsül limon suyu,otuz gram kurutulmuş nane ile birlikte yüzelli  gram gerçek balı da bu kaynayan karışıma ilave ediyoruzBundan sonra on dk. kadar zaman aralığında daha kaynatıp bu bileşiği blenderla veya merle lapa şekline  getiriyoruz.Bu metodda kullanacağınız formül şu an hazır…

Sırada formülü bir temiz çarşaf üzerine dökerek yaymak var.Bedeni yakmayacak şekilde soğutma unutulmamalıdır.Formül kişinin bel bölgesi genişliğinde yani beline kuyruk sokumuna kadar gelecek şekilde dökülmelidir.Bel fıtığı olan hasta formül dökülmüş çarşafın üzerine bel bölgesi denk gelecek şekilde yatırılmalıdır ve çarşaf sarılmalıdır.Formülün taşmaması için streç veya bir naylonla sarılmalıdır.

Böylelikle bel fıtığı olan hasta üç gün  boyunca yataktan çıkmamalıdır.Özel ihtiyaçlarını giderebilir.Odayı havalandırmak için dahi pencere açılmayacak bu formül sıcak tutulacak varsa elektirikli battaniye tavsiye ederiz.Şu söyleyeceğimiz çok önemli bu zaman zarfında çok bel ağrısı çekebilirsiniz buna tahammül gösterecek ve sabredeceksiniz.Bu ağrılar normaldir sakın ağrıdan dolayı tedaviyi yarıda sonlandırmayın.Üç günün sonunda viksle beraber limon ekleyerek güzel bir yıkanmadan sonra masaj yapılacak.Bütün bel alanını kapsayacak şekilde masaj sonrası yakı yapıştırılacak.Olabildiğince 4-5-6-7-8… gün evden dışarıya çıkmayacak ancak evde sosyal faaliyetler yürütülebilir.Ve bel asla soğumayacak hep sıcak tutulacak.Yakılar çıkartıldıktan sonra limon ve viks ikilisi ile masaja bir kaç gün boyunca devam edilecek.Ve artık belin faaliyetlerine dikkat edilecek.Bu uygulamadan sonra bel fıtığı hastası eski sağlığına biiznillah kavuşmaktadır.
Söylemimizi yinelemekte fayda görmekteyiz bu uygulama denenmiş ve sonuç alınmış hasta eski sağlığına kavuşmuştur.İşte sizlere ameliyatsız bel fıtığı tedavisi.Lütfen uygulamadan sonra sonuçları bildiriniz.Bu uygulama sonunda sizlerden dua bekliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.