Arı Sütünün Faydaları: Ömrünüzü Uzatın

Arı Sütünün Faydaları: Ömrünüzü Uzatın

Arı sütünün sağlığa olan faydaları oldukça fazla olmakla birlikte gün geçtikçe yeni faydaları keşfedilmektedir. Arı sütü aynı zamanda üzerine en çok araştırma yapılan besinlerden biridir.

Bu faydaları 10 başlık altında şu şekilde sıralayabiliriz:

Antioksidanlar günümüzde çok rağbet görmektedir. Hücreleriniz oksitlendiğinde (paslandığında) siz de paslanırsınız ve bu da kanser, kalp hastalıkları ve diğer yıkıcı hastalıklar için önemli bir nedendir. Bir elmayı soyduğunuzda dakikalar içinde renginin kahverengiye döndüğünü hepimiz görmüşüzdür, bu tam olarak yaşımız ilerledikçe hücrelerin karşılaştığı durumdur. Fakat bilim adamları belirli yiyeceklerin bu süreci yavaşlatan ve hatta durduran çok fazla miktarda antioksidan içerdiğini keşfetmişlerdir.
Arı sütü tam anlamıyla bu yiyeceklerin en başında gelmektedir. 2008 de Journal of Agricultural Food Chemistry (Tarımsal Gıda Kimyası Dergisi) de yayınlandığı üzere arı sütü çok yüksek miktarda antioksidan içermektedir.
Aynı zamanda bilim adamları arı sütünün taze iken çok daha fazla antioksidan içerdiğini ortaya koymuşlardır. Bu yüzden arı sütünü alırken taze ve donmuş halde satıldığından emin olun.

Bilim adamları arı sütünün bağışıklık sistemini düzenlediğine dair işaretleri alınca Japonya’da Ryukyus üniversitesinde bu etkisinin olup olmadığını görmek için fareler üzerinde araştırdılar. Sonuçta arı sütü verilen farelerin deri veremine karşı oto bağışklık geliştirdiklerini gördüler. Arı sütü verilen farelerde verilmeyene göre deri veremine yakalanma süresinin oldukça uzadığı görülmüştür. İnsanlarda görülen Romatoid Artrid hastalığı da tıpkı farelerdeki deri veremi hastalığıyla aynı karaktere sahip bir hastalıktır. İki hastalık da vücudun kendi bağışıklık sistemine saldırmasıyla yani oto bağışıklık sonucu ortaya çıkmaktadır. Bilim adamları arı sütünün farelerde ortaya çıkardığı etkiyi insanlarda da çıkarabileceğini düşünmektedir ve bağışıklık sistemini güçlendirici etki yaptığını düşünmektedir.

Arı sütü kullanan insanlar ciddi derecede kendilerine canlılık ve mutluluk hissi kattığını söylemektedirler.

Japonya’da Gifu Pharmaceutical University (Gifu Eczacılık Fakültesi) deki bilim adamları bu belirtilere ışık tutmuşlardır. Bilim adamları fareleri beyin hücrelerini öldürücü bir toksinle besleyip daha sonra da arı sütü vermişlerdir. Daha sonra arı sütünün hem beyi koruduğunu hem de zihinsel fonksiyonları uyarıcı ve beynin hasar almış kısımlarını onarıcı etki yaptığını görmüşlerdir.

Karaciğer belki de vücudumuzdaki kalple birlikte en önemli organdır çünkü yediğimiz her şey karaciğerde filtre edilir. Bu nedenle karaciğer sağlığı son derece önemlidir. Zehirlenmiş ve yara almış bir karaciğer kansere yol açabilir. Sadece 1 bardak su bile 200 toksik bileşik içermektedir ve karaciğer için bir tehdittir. Bu da arı sütünün koruyucu etkilerini çok önemli hale getirmektedir.
Ülkemizde Erciyes Üniversitesin’de yapılan bir çalışmada daha önce toksin verilen bir fare arı sütüyle beslenmiştir. Daha sonra arı sütünün farenin karaciğer dokusunu 7 gün boyunca toksinden koruduğu görülmüştür.
Çok sayda çalışmada kronik enflamasyonun (iltihaplanma) kalp hastalıklarının, Alzheimer, artrit ve hatta bazı kanser türlerinin en önemli nedeni olduğu ortaya çıkmıştır.
Japonya’da Hayashibara Biyokimya Laboratuvarlarında bilim adamları arı sütünün antienflamatuar etkilerini araştırmak için sitokinleri (bir çeşit sistemik hormon) test ettiler. Bu maddelerden ne kadar çok varsa o kadar çok enflamasyon oluştuğunu gördüler. Arı sütü alımının bu sitokinlerin iltihap yapıcı etkisini ortadan kaldırdığını gördüler.
Alzeimer hastalarında bu sitokin düzeyi yüksek seviyelerdedir. Buradan hareketle arı sütü hem bu hastalıklar için hem de vücutta iltihap oluşumunu engellemek için mükemmel bir katkıdır.
Arı sütünün cilde faydaları:
Yine Japon bilim adamlarının araştırmalarına göre arı sütünün derideki doku bozulmalarını engellediğini ve yaraların iyileşmesini hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Arı sütünde cilt sağlığını koruyucu ve cildi yenileyici vitaminler, flavonoid, nükleik asit, dekanoik asit, enzimler ve hormonlar bulunmaktadır.
Ayrıca arı sütünde çeşitli mineraller ve B1,B2,B3,B5,B6 gibi vitaminlerle birlikte çinko gibi cilt için çok önemli maddeler de bulunmaktadır. Arı sütünde bulunan asitlerin deri için kollajen yapımına katkıda bulunduğu belirlenmiştir.
Cilt sağlığınızı korumak için günde 500 mg’lık kapsül ya da çay kaşığın 1/4 ü kadar arı sütü tozu tüketebilirsiniz.
Çalışmalar arı sütünün insülin benzeri bir etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Alman doktorlar 20 kişilik gönüllü bir grupta ağızdan alınan glikoza tolerans testi uygulamışlardır. Daha sonra ikinci bir test verilen 20 gramlık arı sütüyle yapılmıştır. Doktorlar 2 saat sonra gönüllülerin kanındaki şeker miktarının 20 gramlık arı sütünü aldıklarında almadıkları zamana göre daha az olduğunu görmüşlerdir. Bu yüzden kan şekeri ve diyabet problemi olanların ara ara arı sütü almaları tavsiye edilmektedir.
Kemik erimesinin en önemli nedeni kalsiyum eksikliğidir. Kalsiyum ve D vitamini takviyesiyle beraber alınan arı sütü kemik erimesi için önleyici etki yapmaktadır. Arı sütü vücudun kalsiyum emilimini artırır ve bu kalsiyumun kemiklerde depolanmasına yardımcı olur.

Birçok plastikte bulunan Bisfenol A adlı bir çevresel östrojen göğüs kanseri hücrelerinin çoğalmasına neden olur. Bilimsel çalışmalarda arı sütünün Bisfenol A’nın bu kanserojen etkisini inhibe ederek göğüs kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği görülmüştür.


Hepimiz her gün içtiğimiz suyla olsun kullandığımız kozmetikler ya da plastiklerle veya yediğimiz yemeklerle olsun vücudumuza bir çok çevresel östrojen almaktayız. Bu kanserojen etkileri azaltmak için günlük 1 doz arı sütü etkili olabilir.

Japonya’da yapılan bir çalışmada bir grubun yarısına 4 hafta boyunca 6 gram arı sütü verilmiş diğer gruba ise verilmemiştir. Arı sütü alan grubun kandaki toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü(düşük yoğunluktaki lipoprotein) almayan gruba göre oldukça düşmüştür. Arı sütü almayan grubun kanındaki yağ asitlerinin miktarında hiçbir değişiklik gözlenmemiştir.

Kolesterol problemi olanlar için arı sütü iyi bir seçenektir.

Arı sütünün faydaları arasında bunlar en başta gelenler. Daha birçok faydası olan bu mucizevi besini siz de deneyip, farkı hissedebilirsiniz.

Arı Sütü Üretimi

Doğal yolla arı sütü üretimi için Nisan ve Ağustos ayları arasında yavrulu peteklerdeki ana arı hücreleri bozularak toplanır. Güçlü bir kovandaki ana arı alınarak bu kovana her gün başka kovanlardan alınan 1-2 adet yumurtalı ve 1 günlük larvalı petek verilir. Böylece işçi arılar tarafından ana arı hücrelerinin üretimi teşvik ettirilir. Bu işlemlerden sonra maksimum verim 3 günlük ana arı larvalı hücrelerden elde edilir. Peteklerdeki hücreler içersinde bulunan arı sütleri özel tahta kaşıklarla alınır. Bu üretim tekniği ile bir kovanda 20-30 gün bu işlem sürdürülür. Daha sonra bu kovana tekrar ana arı verilerek koloni eski haline dönüştürülür. Bir ana arı hücresinden 200-250 mg arasında arı sütü alınır. Doğal üretim tekniği ile bir kovandan 20-25 g arı sütü elde edilir.
8-10 mm çapında, 10 mm derinliğinde plastik ana arı yüksükleri ile eritilmiş bal mumundan bir ağaç kalıbı yardımıyla yapılan ana arı temel yüksükleri ve yüksük taşıyıcı çerçeveler kullanılır. Arı sütü üretimi için güçlü ve çok sayıda genç işçi arısı bulunan kovanlar seçilir. Bu kovanlar, ballı-polenli-açık yavrulu petekler-boşluk-açık yavrulupolenli-ballı petekler ve şurupluk şeklinde düzenlenir. Bu arada kovanlarda yoğun olarak bulunan işçi arılar %50’lik şeker şurubuyla sürekli beslenir. Bu işlemlerden üç gün sonra destek kovanlardan 24-36 saatlik larvalar ana arı yüksüklerini taşıyan çerçeveye transfer edilir. Çerçeve kovanda boşluk olan yere konur. Çerçeveler üç sıralı ve yaklaşık 80-100 arası yüksük içerecek şekilde hazırlanır. Arı sütü üretilen kovanlara sürekli %50’lik şeker şurubu beslemesi ve haftada bir de çıkmak üzere olan kapalı yavrulu petek verilir. 2-2,5 gün sonra üretim çerçevesi kovandan çıkarılır. Geliştirilen hücrelerin mum uzantıları bistürü ile kesilir ve yüksüklerin içindeki larvalar alınarak sütler bir tahta kaşık yardımı ile hasat edilir. Kovana, yeniden larva transferi yapılan çerçeveler verilir. Uygun mevsim ve beslemeyle bir kovan 30 gün süreyle arı sütü üretiminde kullanılır.

Arı Sütü Nasıl Temin Edilebilir? Ne Kadar Tüketilmelidir?

Arı sütünü eczanelerden temin edebilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve Dr. Ender Saraç’ın tavsiye ettiği arı sütü balı eczanelerde farklı ilaçlar altında farklı fiyatlarda satılmaktadır. Örneğin:

  • Beeo Propolis Arı Sütü Ham Bal Yetişkin Paketi 40 gr 20 TL
  • Marnys Royal Jelly Arı Sütü 1000 mg 30 kapsül 80 TL
  • Beeo Taze Arı Sütü 40 gr 180 TL
  • Beeo Propolis Taze Arı Sütü-Bal Karışımı 190 gr 60 TL

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütü saf olarak içilebileceği gibi su, pekmez ya da sütte çözülerek tüketilebilir. En yaygın kullanımı ise balla karıştırılarak tüketilmesidir. Zira bal, biraz ekşi olan arı sütünün tatlanmasını sağlayarak tüketimini kolaylaştırır ve koruyucu özelliği ile arı sütünün bozulmasını önler. Arı sütü donmuş -18 derecede 18 ay kadar saklanabilir. Buzdolabı raf ortamında ise 6-8 hafta kadardır.

Arı sütünün saf halde kullanılması en iyi olacaktır.. Arısütü, plastik bir tatlı kaşığı ile ağza alınıp, en az 2 dakika süreyle dil altında tutularak tüketilir. Tüketim aç karnına yapılmalı ve en az 10 dakika geçmeden üzerine birşey yenilmemelidir. arısütü, bal, çekilmiş keten tohumu gibi öğeleri arzularına göre çeşitli oranlarda karıştırıp kullanabilirler. Günde iki defa kullanımı tavsiye edilmektedir. Sabah kalkınca ve akşam yemeğinden önce kullanılabilir.

Arı Sütünün Yan Etkileri

  • Arı sütü kalp ritmi sorunu bulunan çocuklar için tehlikeli olabilmektedir. Bu tarz rahatsızlıkları bulunan çocukların arı sütü kullanımını doktor kontrolünde yapmaları en doğrusudur.
  • Arı sütünün aşırı tüketimi ve dozajının belirlenememesi durumunda bazı alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Aynı zamanda uzmanlar, arı ürünlerine hassasiyeti olanların, arı sütü tüketiminden kesinlikle uzak durmaları konusunda uyarırlar.
  • Yetişkin bireylerde arı sütünün günlük 2 gr dan fazla kullanılması zehirleyici olabilmektedir. Bu durum gençlerde ve çocuklarda değişiklik göstermekte ve doz ayarlaması yapılması gerekmektedir. Zehirleyici etkisi arı sütünün zararları arasında en ciddi reaksiyonlardan birisidir.
  • Arı sütü 1 yaş altı çocuklar için tehlike arz ettiği için kesinlikle tüketmelerine izin verilmemelidir.
  • Arı sütü pahalı bir üründür. Ne yazık ki piyasada bir çok ucuz ve başka kimyasallarla karıştırılmış arı sütü ürünleri bulunuyor. Bu ürünlerin sağlığınıza ciddi zararlı etkilerde bulunabileceği unutulmamalı ve mümkünse en güvenilir kaynaklar araştırılarak arı sütü elde edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.